Sonbahar soruları

Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat, 10 soruda piyasaların geleceğini analiz etti.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbahar soruları

22 Mayıs’da yüzde 2,03 seviyesinde olan ABD 10 yıllık faizi, yüzde 2,90 seviyelerine geldi. Aynı süreçte tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de faizler yükseldi. 10 yıllık tahvil faizi yüzde 6,11’den yüzde 9,76’ya çıktı. Gösterge faiz de yüzde 10 seviyelerine dayandı.

2- TÜRKİYE NEDEN ÇOK ETKİLENDİ?
Türkiye, 2012’nin ikinci yarısından bu yana “yatırım yapılabilir ülke” beklentisiyle hareket etti. Fitch’in ardından Moodys’in de Türkiye’nin kredi notunu yükselteceği kaydediliyordu. Mayıs ayında FED açıklamalarının öncesinde Moodys’den de not artışı haberi geldi. Bu haberle birlikte piyasalar 22 Mayıs’a kadar tarihi 93.000 zirvesini görürken, gösterge faiz yüzde 4,60 tarihi dip seviyelerine kadar gevşedi. Bu oran, yüzde 6-6,5 enflasyon ortamında negatif faizi ifade ediyordu. Türkiye’de de not artışı beklentisinin bitmesinin ardından benzer hareketler sergileyen Brezilya, Hindistan, Meksika gibi ülkelerde olduğu gibi bir realizasyonu olacaktı. Ancak bu sürece, Gezi Parkı protestoları ve Merkez Bankası’nın piyasalarda eleştirilen politikaları da eklenince, FED politikalarındaki olası değişimin, Türkiye’ye etkisi daha sert oldu.

3- GEZİ'NİN OLUMSUZ KATKISI OLDU MU?
Burada şunu belirtmek gerekir: Gezi Parkı protestoları olmasa da Türkiye piyasaları yaklaşık bu seviyelerde olurdu. Çünkü temel bir neden var; dünyada faizler yükseliyor. Gezi protestolarının etkisini şimdi değil, sular durulduğunda görebiliriz. Onu da zaman gösterecek. Çünkü Türkiye güçlü mali dinamiklerinin yanında demokratik, siyasi istikrarın olduğu bir ülke olması dolayısıyla yabancılar tarafından yatırım değerini koruyordu. Şimdi yabancı yatırımcıların kafasında bu konularda bir soru işareti, algı değişikliği oluşmuş olabilir.

4- YABANCININ ÇIKIŞI SÜRECEK Mİ?
Çalıştığımız yabancı yatırımcılar ve fonlar, parasal genişlemenin azaltılmasıyla birlikte dünyada neler olabileceğini gayet iyi biliyor ve ona göre pozisyonlarını belirliyorlar. Bu fonlar, tüm gelişen piyasalardan para çıkışı yapıyor. Faizler yükseldiği sürece bu eğilim de devam edecek.

5- BORSADA DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?
60.000 seviyeleri mümkün olabilir, çünkü piyasalarda hissiyat bozuldu. FED, piyasalardaki hissiyatı çok fazla bozmadan üçüncü parasal genişlemeyi yavaşlatacağını ve sonrasında durduracağını söylüyor. Her açıklamasında bunu piyasaları çok fazla etkilemeden ince mesajlarla veriyor. Bu beklenti var olduğu sürece, piyasada yükselişler sınırlı olacak. Sert düşüşlerde ise kısa süreli de olsa tepki alımları olması normal. FED tam olarak elini göstermeden, piyasadan alım yapmak yerine beklemeyi tercih edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz