Sonbahar soruları

Burgan Yatırım Genel Müdürü Zafer Onat, 10 soruda piyasaların geleceğini analiz etti.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbahar soruları

10- KARLILIK SÜRECEK Mİ?
Altı aylık bilançolar açıklandı ve gelen rakamlar iyi. Haziran ayında finans tarafına olumsuzluklar yansıdı ama Türkiye’de finans sektörü çok iyi yönetiliyor ve yaşanan yeni ortama da sektör adapte olacaktır. Bunu 9 aylık bilançolarda görürüz. Belki geçen yılki gibi kârlar olmayabilir ama yine de bankacılık sektörü yüksek özvarlık kârlılığı sergilemeye devam ediyor. Yine reel sektör şirketlerinin de altı aylık dönemdeki olumlu tabloyu devam ettireceklerini düşünüyorum.

BURGAN YATIRIM’IN ÖNERDİĞİ 5 HİSSE
HALKBANK

Güçlü bir net faiz marjına ve sektör ortalamasının üzerinde bir aktif kaliteye sahip. Bu sayede büyük bankalar arasında en yüksek özkaynak kârlılığına ulaşıyor. Son düşüşle birlikte bir yıl önceki fiyat seviyesine geri geldi ve piyasa değeri, 2013 tahmini defter değerine yaklaştı. YKB Yapı Kredi’nin vade uyuşmazlığı diğer bankalara nazaran daha düşük olduğu için yükselen faiz oranlarının etkisinin daha kısıtlı olacağını düşünüyoruz. Banka aldığı sermaye benzeri krediyle sermaye yeterlilik sorununu çözdü. Temmuz ayında tamamlanan Yapı Kredi Sigorta satışı, sermaye yeterliliğine 80-90 baz puan katkı yaptı. 2013 tahmini defter değerinin altında işlem görüyor.
TURKCELL
GSM piyasasında nisan ayından bu yana süren göreceli düşük rekabet ortamı, hızlı büyüyen mobil internet verileri, artan operasyonel verimlilik şirketin faaliyet kârını olumlu etkiliyor. Hissedarlar arasındaki sorunlar da çözüm yolunda ilerliyor. Bu sorunların ortadan kalkması, uzun süredir beklenen yüklü temettünün dağıtımıyla sonuçlanacaktır.
KOZA ANADOLU
Koza Anadolu yılbaşından beri BIST-100 Endeksi’nin yüzde 35 ve altın fiyatının yüzde 32 gerisinde performans gösterdi. Hedef net aktif değerine göre yüzde 50 iskontolu. Kurların ve altın fiyatının yükseldiği bu dönemde Koza Anadolu’nun BIST’in üzerinde performans göstereceğini düşünüyoruz. Ayrıca hisseye ilginin yıl sonuna doğru hem Koza Altın’da hem de Konaklı Maden’de açıklanacak olan yeni rezerv ve kaynak rakamları öncesinde artacağını düşünüyoruz.
PARK ELEKTRİK MADENCİLİK
Park Elektrik, hem satış gelirlerinin döviz cinsinden gerçekleşmesi hem de bakır talebinde sıkıntı yaşanmaması nedeniyle önümüzdeki dönemde defansif bir hisse olarak algılanacak. Hisse, yılbaşından bu yana BIST-100 Endeksi ve bakır fiyatının yüzde 14 ve yüzde 20 gerisinde performans gösterdi. 2013, kapalı ocak madeninden açık ocak madenine geçiş yılı olacağından kârlılıkta iyileşme beklemezken 2014’te çift haneli satış ve kâr büyümesinin mümkün olacağını düşünüyoruz.

DENGELİ PORTFÖY NASIL OLMALI?
FAİZ

Türk yatırımcısının temel yatırım aracı mevduat, onun ortalama vadesi de 45 gün. Bu da yatırımcının risk almadığını gösteriyor. 5-10 yıllık tahviller, fiyatı çok yüksek oynayan yatırım araçları. Bu kadar uzun vadeli yatırım araçlarını günlük değerleyeceksiniz ve profesyonel yatırımcı değilseniz, bunlar riskli ürünlerdir. Volatilite olarak küçük yatırımcıyı rahatsız edebilir. Bu yatırımcılar daha ziyade, enflasyona dayalı uzun vadeli yatırım araçlarını tercih etmeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz