Yabancılar iyimser ama çok aşırı değil

Mevduat, ÖST, hisse senedinden oluşan bir portföy öneriyor. Hisseyle ilgili de “Doğru hisse, doğru zamanda alınmalı” mesajını veriyor. Yılmaz, sorularımızı yanıtladı.

21.09.2014 17:46:300
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancılar iyimser ama çok aşırı değil
Piyasalar bu yazı cumhurbaşkanlığı seçimleri, Irak krizi, merkez bankalarının açıklamaları gibi faktörlerle daha hareketli geçirecek. Bu dönemde borsada 75.000’lere geri çekilme bekleyen Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü GÜLSEVİN YILMAZ, faiz tarafında mevduatın yanında özel sektör tahvili öneriyor.

Hisse önerilerinde ise “Doğru hisse, doğru zamanda alınmalı” diyor ve Migros, İş Bankası C, Trakya Cam ve Türk Traktör hisselerini tavsiye ediyor. Türkiye’de para ve sermaye piyasaları, yılın ilk yarısını oldukça hareketli tamamladı. Yılın ilk aylarında piyasaların gündeminde, FED’in parasal genişlemede sona geldiği yönündeki beklentiler, 17 Aralık süreci, yerel seçimler vardı.

Bu süreçte Merkez Bankası’nın dolar kurunun 2,40’a tırmanması ile politika faizini yüzde 4,50’den yüzde 10’a çıkarması gibi gelişmeler büyük heyecan yarattı. Bu dönemde gelişen piyasalara göre daha negatif performanslara şahit olduk. Sonrasında ise piyasaların çok fazla öngöremediği şekilde dolar kurunda ve faizde düşüş, BİST-100 Endeksi’nde yükselişler oldu.

Bu yükselişin temelinde ise ABD Merkez Ban-kası’nın (FED) parasal genişlemeyi durdurmasının ardından faiz artırımlarını 2015’e ertelediği haberlerinin yanında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal genişleme kararlarının etkisi, büyük oldu. Bu sayede dolar kuru 2,07-2,15 bandına oturdu, gösterge faiz yüzde 8,00-9,00 bandına geldi.

Borsa 22 Mayıs gezi süreci sonrasında ilk defa haziran ayı içinde 80.000’in üstünü gördü. Ancak Irak’ta yaşanan gelişmeler son dönemde piyasalar üzerinde bir miktar etkisini göstermeye başladı. İşte piyasaların yeni seviyelerinde, yılın ikinci yarısında bizi nelerin beklediğini Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz ile konuştuk.

Yaz aylarında borsa tarafında bir miktar gerileme bekleyen Yılmaz, sonrasında yönün tekrar yukarı olduğunu söylüyor. Mevduat, ÖST, hisse senedinden oluşan bir portföy öneriyor. Hisseyle ilgili de “Doğru hisse, doğru zamanda alınmalı” mesajını veriyor. Yılmaz, sorularımızı şöyle yanıtladı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz