"Kişisel Yatırım"

Faiz indirimleri sürecekABD Merkez Bankası (FED), faiz oranlarını 50 baz puan aşağı çekerek yüzde 5.25’ten 4.75 düzeyine indirdi. FED’in toplantı sonrası yaptığı açıklamada, faiz kararına gerekçe o...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kişisel Yatırım

Faiz indirimleri sürecek
ABD Merkez Bankası (FED), faiz oranlarını 50 baz puan aşağı çekerek yüzde 5.25’ten 4.75 düzeyine indirdi. FED’in toplantı sonrası yaptığı açıklamada, faiz kararına gerekçe olarak, son toplantıdan bu yana piyasalardaki gelişmelerin ekonominin görünümü üzerindeki belirsizliği artırdığı gösterildi. Büyümenin makul seviyede olduğuna işaret eden FED, kredilerdeki daralmanın konut piyasasındaki düzeltme hareketini derinleştirebileceğine, bunun da ekonominin büyümesini sınırlama ihtimali bulunduğuna dikkat çekti.

Piyasalar İzleniyor
Açıklamanın sonunda her zamanki gibi piyasalardaki gelişmelerin yakından izlendiği, gerekli görülmesi halinde faiz indirimleri dâhil gerekli adımların atılacağı bildirildi. FED toplantısından çıkan karar, piyasaları memnun etti. Geçen ay FED gibi Türkiye Merkez Bankası da faizleri beklentilerden daha önce indirme kararı aldı ve 25 baz indirerek yüzde 17.5’ten yüzde 17.25’i çekti.

hed

Faiz Tahminleri
Bundan sonra FED’in Şubat 2008’e kadar faizleri 4.25 veya 4 seviyesine kadar çekmesi bekleniyor. Sürpriz bir şekilde beklenenden önce faiz indiren Merkez Bankası’nın da yine yıl sonuna kadar 50 baz puan veya 75 baz puan indirim yapması ihtimali üzerinde duruluyor.

 

Piyasaların İstediği Oldu
Özellikle FED’in bu 50 baz puanlık indirimi, piyasaların isteğini yerine getirdiği şeklinde yorumlanıyor. Yorumlara göre Merkez Bankaları seçtikleri bu yolu artık bırakamayacaklar. Bu nedenle piyasalarda yeni balonların oluşması beklenebilir. Petrol fiyatlarının tarihi zirvedeyken başlayan (devam etmesi muhtemel) faiz indirimlerinin, enflasyon açısından tehlike yarattığını da söyleyen analistler var.

Yükseliş Sürecek
Kredi krizinden marjinal olarak etkilenen gelişmekte olan piyasalarda da bu balonların oluşması oldukça muhtemel görülüyor. Borsalar başta olmak üzere, yükselişlerin 2007 yılının sonuna, 2008 yılının ilk çeyreğine kadar sürmesi beklenebilir.

VOB
Yatay piyasa bekliyor

Reel piyasalardaki beklentilere paralel hareket eden Vadeli İşlemler ve Obsiyon Borsası’nda faiz indirimlerinin ardından işlem hacmindeki artış dikkat çekti. Faiz indirimlerinin fiyatlara yansıması ile birlikte bu ay volatilitenin biraz azalması bekleniyor.

hed

Piyasada en çok işlem gören İMKB-30 kontratlarında Şubat 2008’e kadar yeni bir gelişme olmadığı sürece ciddi bir hareket beklenmiyor. Reel fiyatlar ile Şubat 2008 vade arasında büyük bir farklılık yok. Yine dolar kontratlarda özellikle Aralık 2007 vade daha fazla işlem görüyor. Bu vadede de piyasa fiyatına paralel bir uzlaşma fiyatı mevcut.

Borsa

Yıl sonu yükselişinin sinyalleri var
Borsa, eylül ayında oldukça volatil bir seyir izledi. TC Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararının ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) da piyasaların fiyatladığının da üzerinde 50 baz puanlık faiz indirimi, İMKB’ye de olumlu yansıdı. Borsa endeksi Temmuz ayında gördüğü 56.310 seviyesindeki tarihi zirvesine yöneldi. Ancak hızlı çıkış hareketinin ardından, borsanın bir düzeltme yapması bekleniyor. Faiz indirimi kararlarının ardından işlem hacmindeki artışın da dikkat çekici olduğunu söyleyen Acar Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, ekim ayında piyasayı volatil ama yukarı yönlü bir seyrin beklediğini düşünüyor. Balcı, geçen ay başlayan bu hareketin, geleneksel yıl sonu hareketine bir işaret olabileceğini ifade ediyor. Balcı, “Bundan sonra yeni bir faiz indiriminin ne zaman olacağını enflasyon, işsizlik gibi datalar belirleyecek. Özelleştirmeler limanlarla devam ediyor. Enerji dağıtım ihaleleri de gündeme gelebilir” diyor. Balcı iç siyasi gerginlik olarak ise anayasa değişikliğinin iç gerginliği artırabileceğini belirterek sözlerini tamamlıyor.

Faiz

Yüzde 16.5 seviyeleri görülür
Faiz piyasası, geçen ay iki önemli gelişmeden özellikle etkilendi. Bunlardan ilki TC Merkez Bankası’nın faizleri yüzde 17,5’ten sürpriz bir şekilde yüzde 17.25’e indirmesiydi. Piyasayı etkileyen diğer faktör ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) beklenenden yüksek yaptığı faiz indirimi oldu. FED’in piyasa balonuna dokunmama kararı olarak yorumlanan yarım puanlık faiz indirimi sayesinde piyasa risklerinin azaldığı bir ortam oluştu. Dünya piyasalarında sakinleşme yaşanmaya başladı ve dalga boyutu azaldı.

Risklerin azalması ve dolardan kaçışla birlikte Türkiye’de de yabancı para girişinin arttığı gözlendi. İndirim öncesinde yüzde 17.55 seviyelerinde başlayan bono bileşik faizleri, yüzde 16.50 seviyelerine kadar geri çekildi.

Önümüzdeki dönemde ABD’de yeniden fiyatlanan konut kredilerinin ödemesine yetişemeyen ev sahiplerinin etkisi ile bu kredilere dayalı kıymetlerin yine sorun olacağını söyleyen Gedik Yatırım Menkul Değerler Hazine Müdürü Kutalmış Keskin, “Şimdilik maliyetleri düşüren FED sayesinde faizli kıymetlerin değerleri arttı ve sorunlu alanlar azaldı. Türkiye piyasaları da aynı etkenleri izledi ve faiz yüzde 17 bileşiğin altına kaydı” diyor. Şu aşamada faiz piyasasında görüntünün iyi olduğunu söyleyen Keskin, MB’nin faiz indirimlerine devam etmesini bekliyor. Keskin, “Bu yıl 50 baz puanlık indirim daha bekliyoruz. 2008 sonunda ise gösterge faizin 2006 krizi öncesi seviyelerine gerilemesi mümkün” diyor.

Hazine’nin 2 Ekim tarihinde 535 milyon YTL tutarında likidite senedi itfası bulunuyor.

Eurobond

Orta vadede sorunlar bitmedi
Gelişmekte olan ülke Eurobondları, FED’in faiz indiriminden olumlu etkilendi. İsmini vermek istemeyen bir bankanın Eurobond masası yetkilisi, ”Özellikle kredi sorunu yaşamayan bizim gibi ülkelerin Eurobond’larında hızlı yükselişler oldu. Gösterge 2030 vadeli kağıt 153 dolar seviyesinden 156 dolar seviyesinin üzerine çıktı” diyor.

Bu seviyelerin artık biraz pahalı olduğunu düşünen yetkili, yatırımcıların yeni yukarı hareketleri kârlarını realize etmek için kullanabileceklerini söylüyor. Yine yetkili, orta vadede yurt dışı piyasalarda sorunların bitmediğini, bu nedenle görüşlerinin orta vadede olumsuz olduğunu sözlerine ekliyor.

Altın

Parite ve petrolün etkisinde
17 Ağustos’ta 657 dolar seviyesinde işlem gören ons başına altın fiyatı, buradan başladığı yukarı hareketle geçen ay 12 Mayıs 2006’da gördüğü 714 dolar seviyesini de yukarı kırarak 740 dolar seviyesini test etti. Yukarı harekette FED’in faiz indiriminin yanında, petrol fiyatlarındaki hızlı artışın ve paritedeki rekor yükselişin de etkisi oldu.

Analistler, hızlı yükseliş hareketlerinin ardından bu ay olası kâr satışlarının yaşanabileceği, ancak ana trendin yukarı yöndü olduğu yorumunu yapıyor. Paritenin 1.41 seviyesinin üzerinde seyretmesi ve petrol fiyatlarında yükselişin sürmesi halinde altın için 750 dolar seviyeleri de telaffuz ediliyor. Aksi bir durumda ise 700 dolar psikolojik desteğine kadar geri çekilme yaşanabilir.

Döviz

İhale miktarı artabilir
Merkez Bankasının ardından da FED’in yaptığı faiz indirimleri, piyasalar üzerindeki etkisini göstermekte gecikmedi. YTL faizinin cazibesini korumaya devam etmesiyle birlikte yeni para girişlerinin olduğu gözlendi. Yine paritenin 1.4120 ile 7 yılın en yüksek seviyesini gördüğü gözlendi.

Anadolu Bank Döviz Masası Yöneticisi Ziynet Sezgin, “Ekim ayı ortalarına kadar, dövizdeki düşük seyrin devam etmesini bekliyor. Ancak Sezgin, “Ekim ayının sonlarından itibaren, uzun tatiller nedeniyle yabancı yatırımcıların pozisyon kapatarak dövize geçmesini bekliyorum” diyor.

Yine Sezgin, döviz piyasasındaki olası aşağı sert hareketler karşısında Merkez Bankası’nın ihale miktarını artırabileceğini ifade ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz