Büyük dönüşüm fırsat da getirecek

Çin uzmanından geleceğe özel analizler...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük dönüşüm fırsat da getirecek
MARTIN JACQUES, Çin konusunda uzman bir isim... "When China Rules the World" kitabıyla kendi deyimiyle "Çin'i hiç tanımayan" Batı dünyasına Çin'in tüm gerçeklerini anlatmaya çalışıyor. Ona göre Çin nedeniyle dünya büyük bir dönüşümün eşiğinde... Hatta tüm iş yapış şekilleri de Çin'le birlikte değişecek. "ABD, İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyaya yeni bir kapitalizm modeli sundu. Şimdi de Çin dünyaya yeni bir sistem getirecek" diyen Jacques, bugün Çin'in Avrupa'nın finansal borçlarına çözüm olabileceğini söylüyor. Uzun vadede İran'ın Çin'in potansiyel ortağı olabileceğine dikkat çekiyor ve "Çin, hızı ve demografik büyüklüğü ile tüm dünyayı değiştirecek. Dünya hiç bu kadar hızlı ve etkin bir değişim görmedi" diye konuşuyor. Herkes Çin'in etkisinden potansiyelinden  söz ediyor. Büyük bir değişim yaratacağı konuşuluyor. Ancak çok az isim, spesifik olarak Çin'in yaratacağı dönüşümle ve Çin'le ilgili bilgiye sahip. London Business School öğretim üyelerinden Martin Jacques ise Çin konusunda dünyanın önde gelen uzman isimlerden biri... Çin'in kültürünü ve iş yapış biçimlerini yakından biliyor. Jacques, "When China Rules the World" kitabıyla kendi deyimiyle Batı dünyasının hiç tanımadığı Çin'in iş yapış şekillerini nasıl değiştireceğini açıklıyor. "ABD, İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyaya yeni bir kapitalizm modeli sundu. Şimdi de Çin dünyaya yeni bir sistem getirecek" diyen Jacques, değişime hızlı adapte olan şirket ve ülkelerin rekabet avantajı elde edeceğini söylüyor. Çin'de uzun yıllar yaşayan ve ülkeyi yakından bilen Jacques, ülkenin tüm dünya düzeninden farklı iş kültürü ile global ekonomide derin bir değişim yaratacağına da inanıyor. Önümüzdeki 10 yılda Çin'de 325 milyonun kırsal kesimden şehirlere göç etmesiyle Çin'in global rekabeti daha da kızıştıracağına vurgu yapıyor ve ekliyor "Bugün tüm ülkeler Çin'in kendi ekonomilerini nasıl değiştireceği, nasıl yenilikler getireceği konusunu tartışıyor." Ona göre Çin'le rekabet halinde olmak da oldukça anlamsız. Hatta bu rekabete giren ülke ve şirketler kaybetmeye mahkum. Asıl sorunun "Çin'e ne satabiliriz" olması gerektiğini söyleyen Jacques'le Çin gerçeğini, ülkenin dinamiklerini, Çin'in iş dünyasında neleri değiştireceğini ve şirketlerin bu değişime nasıl adapte olacağını konuştuk:

Capital: Çin'in 2050 yılında ABD ekonomisinin iki katı büyüklüğe geleceğini, en büyük ekonomi olacağını öngörüyorsunuz. Bu global ekonomi düzeninde nasıl bir değişim doğuracak?
- Değişim çok derin olacak. Çünkü, Çin'in nüfusu 1,3 milyar ve bu rakam ABD'nin 4 katı... Çin'in rakipleri hep gelişmiş Batılı ülkeler. Çin'in dünyadaki gücü çok yeni bir olgu. 2000'lerde Çin'in global dengelerde yeri çok önemli değildi. Ancak, geçtiğimiz 10 yılda Çin'in gücü, en önemli trend oldu ve giderek güçleniyor. Bu durum sürecek. Türkiye yılda yüzde 10 büyüyor ama dünya ekonomisindeki etkisi oldukça düşük. Oysa Amerika ya da Çin gibi büyük ekonomilerde her bir birim büyüme rakamı, muazzam sonuçlar getiriyor. Çin, hızı ve demografik büyüklüğü ile tüm dünyayı değiştirecek. Dünya hiç bu kadar hızlı ve etkin bir değişim görmedi. Hep ABD'nin dünyadaki ekonomi devi olduğunu düşünürdük ama ABD ile karşılaştırıldığında Çin, çok daha devasa bir ekonomi olarak beliriyor. Bu trend ekonomik anlamda her şeyi değiştirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz