Lojistiğin 2017 planı

Lojistikçiler, 2017 için umutlu. Büyüme beklentileri yüzde 15-25 bandında telaffuz ediliyor...

25.01.2017 10:30:080
Paylaş Tweet Paylaş
Lojistiğin 2017 planı
3 ŞİRKETİN GÖZÜ ANADOLU’DA
ALIŞAN YÜZDE 20 BÜYÜYECEK

Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı DAMLA ALIŞAN’ın 2017’ye dair beklentileri şöyle: “Son yıllarda en az yüzde 20’lerde büyüme trendimiz var. 2017 beklentimiz de bu oranlarda. Yeni yatırımımızla tüm İç Anadolu’da olmayı hedefliyoruz. Açacağımız yeni tesislerin hazırlıkları son hızla devam ediyor.”
BATU’NUN HEDEFİ ANADOLU
Bu yılı yüzde 10 büyümeyle kapatacak olan Batu International Logistics’in yönetim kurulu başkanı TANER ANKARA, hedeflerinin Anadolu olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor “Teşvikler sayesinde üretim Anadolu’ya kaymaya başladı. O bölgelerdeki lojistik altyapısının analizlerini yapıyoruz. Üretimin arttığı şehirlerde şubeleşmeye başladık. 2017 bizim için Anadolu’da yatırımlar yapacağımız bir yıl olacak.”
ETA ŞEHİR İÇİNE ODAKLI
2017’de yatırım olarak iki konuya odaklanacaklarını belirten ETA Genel Müdürü HAMDI ERÇELIK, şunları söylüyor: “İlki, yükleme – boşaltma noktalarımızın sayısını artırmak. İkincisi, 2017’de şehir içi taşımacılığa konsantre olacağız. 2016’da pilot uygulamayı başlattık ve yeni yılda kamyonetleri de araç portföyümüze katacağız. 2016’yı 15 milyon dolar ciroyla kapatacağız. 2017 hedefimiz ise 3 kat büyüme yakalamak.”

"YÜZDE 17 BÜYÜYECEĞİZ"
TUĞRUL KORKMAZEL / İNCİ LOJİSTİK GENEL MÜDÜRÜ
PAYIMIZ ARTACAK

2017’de başlayacak olan 5 yıllık iş planımızda pazardaki payımızı 2014’ten beri ortağımız olan Yusen Lojistik’le birlikte artırmaya devam edeceğiz. İK, bilişim ve depo ekipmanları için gerekli yatırımları yapmayı düşünüyoruz. İş planımızda öngördüğümüz yıllık büyüme yüzde 17.
MASTER PLAN NE GETİRECEK?
Master Plan, bölgesel ve taşıma modlarının gelişim ihtiyaçlarına göre yatırım planlaması ve standardizasyon getirecek. Bizler de üreticilerin ihtiyaçlarına göre organize sanayiler, lojistik köylerde lojistik merkezler kurarak faaliyetlerimizi genişleteceğiz. 

“LOJİSTİK ÜS 2017’DE HAZIR”
ALİ TULGAR / MARS LOGISTICS GENEL MÜDÜRÜ
30 MİLYON EURO YATIRIM

Bu yıl da sürdürülebilir büyümeye ve çevreciliğe odaklanacağız. Son sürdürülebilirlik raporumuzla Türkiye’deki GRI onaylı A+ seviyesindeki ilk 10 şirketten biri olduk. Diğer yandan üs olarak kullanacağımız Hadımköy’deki lojistik merkezimizi 2017’nin ilk çeyreğinde faaliyete sokacağız. Yatırımın bedeli 30 milyon Euro.
BÜYÜME ORANI YÜZDE 12
2016 için belirlediğimiz yüzde 12 büyüme hedefimize ulaşacağız. Lojistik master plan artık ihale aşamasına kadar geldi. Bu plan birçok maddeden oluşacak ve lojistik sektörünün büyüklüğü net rakamlarla ölçülebilir hale gelecek. Biz de bu gelişmenin önemli bir parçası olmak için ciddi adımlar atıyoruz.

“TÜRKİYE 11 KİLİT PAZARDAN BİRİ”
MARKUS RECKLING / DHL EXPRESS TÜRKİYE CEO’SU
STRATEJİK HEDEFLER

DHL Grubu’nun küresel 2020 stratejisinde, gelişmekte olan pazarlardan elde edilen gelirin payını yüzde 22’den yüzde 30’a çıkarmak var. Türkiye de 11 kilit pazardan biri. 2017’de odak alanlarımızın başında 3’üncü havaalanına yönelik yatırımımız gelecek. 60 milyon Euro’luk yatırımla Türkiye’yi bölgesel lojistik merkezine dönüştüreceğiz.
YATIRIMA DEVAM
Sabiha Gökçen’deki alanımızı ve antrepomuzu büyütmek de planlarımız arasında. Teknolojik yatırımlarımız sürecek. Karbon nötr gönderi hizmetimizi büyüterek daha fazla müşteriyi bu alana dahil edeceğiz. Bunun yanında 2017’de spesifik sektörlerdeki uzmanlığımızı ortaya koyacağız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz