Müşteri Zengini Reklam Ajansları

Hem ajansların performansını sergilemek hem de sektördeki son gelişmeleri yansıtmak açısından “Müşteri sayılarına” odaklanan özel bir araştırma hazırladık.

22.10.2014 19:19:310
Paylaş Tweet Paylaş
Müşteri Zengini Reklam Ajansları

Bütün dünyada ajans büyüklüklerini ortaya koyan iki önemli gösterge var; Ciro ve müşteri sayıları… Ancak, Türkiye’de uzun süredir reklam ajanslarının ciroları açıklanmıyor. Bu nedenle sektördeki büyüklüğü, liderlik sıralamasını ortaya koyan tek alternatif olarak müşteri sayısı kalıyor.

Capital, hem ajansların performansını sergilemek  hem de sektördeki son gelişmeleri yansıtmak açısından “Müşteri sayılarına” odaklanan özel bir araştırma hazırladı. Türkiye’de Reklamcılar Derneği 2001 yılına dek reklam ajanslarının cirolarını açıklardı. Bu liste bir anlamda ajansların büyüklüğünü gösteren bir lig olarak algılanırdı.

Sektördeki inişler çıkışlar, kaybedilen müşterilerin ajansların cirosuna nasıl yansıdığı bu tablodan takip edilebilirdi. Ancak, 2001 yılında ajanslar hep birlikte ciro açıklamama kararı aldı.

Dolayısıyla, reklam ajanslarının büyüklüklerinin tek göstergesi müşterileri oldu. Bu nedenle sektörde hangi ajansların en büyük reklamverenlerle çalıştığını yakından takip ediliyor.

Reklamcılık sektöründe hangi ajansın portföyünde kaç müşteri bulunduğu en çok merak edilen konuların başında geliyor. Son 4 yıldır ise Türkiye’de reklam ajanslarının müşteri sayıları ve çalıştıkları en büyük reklamverenlerle ilgili hiçbir bilgi yayınlanmadı. Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı’nın da bu yönde çalışması olmadı.

Bu nedenle reklam ajanslarının müşteri sayılarını, bu müşteriler arasında en büyük reklamverenlerin kimler olduğunu ortaya koyan bir araştırma hazırladık. Araştırmayı yaparken, ilk olarak reklam ajanslarının portföylerinde kaç müşteri olduğunu öğrendik. Ardından da, bu müşterilerden kaçının Türkiye’nin en büyük 25 reklamvereni arasında yer aldığını saptadık.

Pars McCann ilk sırada

Şu anda en fazla müşterisi olan ajans Pars McCann Erickson. Ajansın toplam müşteri sayısı 30’e ulaşmış durumda. Türkiye’nin en büyük 25 reklamvereni arasında yer alan Coca-Cola ve Nestle bu ajansla çalışıyor. Ayrıca yine ilk 25’te olan Unilever’in dondurma grubu Algida da ajansın müşterisi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz