Turizmde 2023 hesapları

Turizmde yeni dönem ve 2023 hedefine giden yolda yapılacaklar...

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmde 2023 hesapları

Bu konuda THY son 5-6 yılda hepimizin göğsünü kabartır şekilde bu görevi üstleniyor. Son birkaç yıldır Türkiye yabancı işletmelerle başladı ama artık yurtdışına biz yatırımlar yapar ve oralara yöneticiler gönderir olduk. THY ile birlikte yöneticiler vasıtasıyla da marka elçileri gönderir konuma geldik. Bu gibi girişimlerle kaliteyi arttırarak 63 milyon turist ile 100-110 milyar dolarlık hedefleri yakalayabiliriz.”

"DOĞAYI KORUMAZSAK HEDEFLERE ULAŞMAMIZ ZOR”
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, turizmde çevre ve doğanın korunmasının çok önemli olduğunu söylüyor. Ulusoy’un görüşleri şöyle: “19. yüzyıl sanayi odaklı gelişmiştir. 20. yüzyıl insan odaklı olmuştur ve 21. yüzyıl çevre odaklıdır. Çevre yoksa tabiatı koruyamıyorsanız, sizin de yaşamınızı sağlayacak unsurlar yok demektir. Bugün dünyada korunabilen alan sadece yüzde 12,8’dir. Türkiye’de ise maalesef yüzde 3,9’dur. 30 milyondan fazla turistin geldiği ve 50 milyon kişi hedeflenen turizmde doğayı korumak zorundayız. Aksi takdirde hedeflere ulaşmamız çok zor olacaktır. Türkiye turizm harekatını başlatmalı ve turizm vurgusunun 12 aya yayılması için çalışılmalıdır. Türkiye’de çok değerli turizm alanlarının dışında doğasıyla temiz ve el değmemiş kalması gereken yerlerde yapılan çalışmalara karşı çıktığımızda her zaman bizi dava eder oldular. Biz doğanın korunması için her türlü mücadeleyi veriyoruz. Bazı değerlere sahip çıkılmalı. Mesela Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen sene Sümela Manastırı’nda ayine izin vererek çok büyük bir atılım yaptı ve bölgeye ekstra girdiler sağladı. Sektörümüzün dertleri var. Biz teşvik istemiyoruz. Turizmciler olarak havalimanı vergisi 10 dolardan 5 dolara düşsün talebinde bulunduk. Bırakın talebin gerçekleşmesini, bu vergi 15 dolar oldu, sonra da 15 Euro yaptılar. Liman ücretlerini indirin, gemilerin Türkiye’ye gelmesini kolaylaştıralım diye talebimizi ilettik. Çünkü 202 metre bir geminin İstanbul limanına yanaşmasının maliyeti bizde 52 bin dolar, Barselona’da 18 bin dolar, Pire limanında 16 dolardır. Gündüz yanaşır, fener parası alırsınız. Artık milyon dolarları aşan kişilerin İstanbul’da, Kapalıçarşı’da, Sultanahmet’te bırakmış olduğu döviz hesaba katılmıyor. Gemiler kendi imkanları ile yanaşmak istediklerinde de römorkör parası alınıyor. O da yetmedi, içine gemi doktoru olan gemiden sağlık parası alınıyor. Bu konuda çok fazla sorun var. Biz yaptığımız fiyatlandırmalarda 1 yıl öncesinden paket programlarımızı sunuyoruz ki bunun içinde müze ücretlerine kadar her şey dahil. Fakat biz girişim yapıyoruz, Türkiye’ye turist kazandırmaya çalışıyoruz, fiyat istikrarından uzak, verdiğimiz rakamlar içeride değişiyor.”

“KIŞ TURİZMİNDE 65 BİN YATAĞA ULAŞMALIYIZ”
Alkoçlar Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar, 2023 hedefinde kış turizminin önemine dikkat çekiyor.
Alkoçlar’ın değerlendirmesi şöyle: “Kış turizmi denilince ilk önce Uludağ’ı ele almak gerekiyor. Biz Uludağ’ın sadece bir kayak merkezi olmasını değil, kongre merkezi, termal merkezi olmasını istiyoruz. Altyapı sorunlarımız var. Uludağ’ın en büyük otellerinden bir tanesindeyiz ama toplantı alanımız 500-600 kapasiteli. Uludağ’ı uluslararası platformlara taşımak istiyorsak yeni imar planının gösterdiği alana 4-5 bin kişilik bir kongre merkezi yapmalıyız. Bununla beraber çalışmalarımızı, Uludağ turizmini 12 aya yayacak şekilde yürütmeliyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz