Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

GYODER'in raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altta ve ortada arz yetersiz kaldı.

Erilkun, alt ve orta gelir grubuna dahil olan yatırımcıların Kayaşehir ve Tuzla’daki konut projelerine yönelmesini öneriyor. Erilkun, “Bu bölgelerde özellikle maket aşamasında olan projelere yatırım yaparak küçük bir miktar peşinatla maliyetten tasarruf etmek ve uzun vadeli bir ödeme planından faydalanmak akıllıca olur” diyor.

HANGİ BÖLGELER?
İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde merkezi bölgelerde yapılan lüks konut projeleri daha çok üst gelir düzeyine hitap ediyor. Buna karşın alt ve orta gelir grubunu hedefleyen projeler daha çok şehrin dışında yoğunlaşıyor.

İstanbul’da orta ve alt gelir grubuna yönelik projeler Avrupa Yakası’nda Kayaşehir, Beylikdüzü, Yakuplu’da yoğunlaşıyor. İstanbul Anadolu Yakası’nda ise orta ve alt gelir grubuna yönelik yapılan konut projelerinde Pendik, Kurtköy, Tuzla ve Sancak-tepe bölgeleri öne çıkıyor. Arı, “Gelişmekte olan bölgelerde yapılan konut projeleri, orta ve alt gelir grubuna hitap ediyor. Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece, Pendik, Kartal ve Tuzla’da orta ve alt gelir grubuna yönelik daha çok konut projesi bulunuyor” diye konuşuyor.

Taş da alt ve orta gelir grubuna yönelik TOKI’nin yaptığı projeler içinde özellikle Başakşehir ve Kayaşehir bölgelerinde ciddi anlamda bir yoğunlaşma ve talebin olduğunu söylüyor. Taş, “Bu bölgeye alt ve orta gelir grubunun talebinin artmasında geçtiğimiz ay açılan metro hattının etkisi büyük oldu. Bunun yanında Esenyurt, Beylikdüzü, Kurtköy, Pendik, Tuzla ve Ümraniye’de alt ve orta gelir grubunun konut talebini karşılayacak fiyatlarda konut arzının gerçekleştiğini görüyoruz” diyor.

Yaptığımız araştırma da Anadolu Yakası’nda konut fiyatlarının en uygun olduğu ilçenin Kurtköy, Pendik ve Tuzla olduğunu gösteriyor. Merkeze geldikçe fiyatlar yükseliyor. Dumankaya’nın en uygun fiyatlı konut projeleri Adres Kampüs Güney ve Adres Kampüs Panaroma da Tuzla bölgesinde bulunuyor. Her iki projede de stüdyo daireler 51 bin TL’den satılıyor. 1+1 dairelerin fiyatları ise 69 bin seviyesinde.

Arı da “Beylikdüzü, Esenyurt ve Büyükçekmece’deki konut projelerinde ortalama 150 bin TL’ye 2+1 ya da 3+1 bir daireye sahip olabilirsiniz” diyor. Bu bölgelerdeki 1+1 daireler ise 70 bin TL ila 100 bin TL arasında değişiyor. Arı, “Bu fiyatlar orta gelir düzeyine sahip kesim için oldukça uygun. Bankalar, birçok proje için uygun ödeme seçenekleri sağlayabiliyor. Aylık 1.000 TL’nin altında ödemelerle ev sahibi olmak mümkün” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz