Avrupa'nın en iyi konutu onların elinden çıktı

Üçüncü kuşak yüneticilerden Emre Oral sorularımızı yanıtladı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Avrupa'nın en iyi konutu onların elinden çıktı


ÇİFTLİK YAŞAMI GERİ DÖNÜYOR
ESKİ ÇİFTÇİLER YENİDEN HAYAT BULDU
Palivor Çiftliği, eko yaşam ve doğal hayat felsefesini tasarım ve hizmetle birleştirerek en üst seviyeye çıkarma amacını güden Oral'ların çiftlik projesi. Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinde, Bulgaristan sınırına yakın bir noktada Karadeniz'in göz alıcı plajlarının bulunduğu İğneada'ya 11 kilometre mesafede, 5 besi çiftliği ve meyve bahçelerinin içerisindeki 5 bağ evinden oluşan özel bir proje. Tablolara yakışır güzellikte manzaralar sunan Palivor Çiftliği, İstanbul'a 220 kilometre (arabayla 2,5 saat) mesafede.
PAPAZ BURADA ŞARAP YAPARMIŞ
1700-1800'lü yıllarda Bulgar ve Rum kökenli insanların ormanların içerisinde, hayvan yetiştirdikleri, ziraat yaptıkları çiftlikleri varmış. Bu çiftliklerden bir tanesi Palivor Çiftliği'ymiş. Çiftlik yörede, Palihor, Polihor, Paliman veya Papaz'ın Yeri olarak da anılıyor. Burada bir papaz şarap yaparmış, bağları bahçeleri varmış. Bölgede Aptos, Dimitri, Pedina, Toflu, Yankov gibi eski isimleri ile anılan birçok eski çiftlik var. 23 Ağustos 1915 tarihinde Edirne Valisi Hacı Adil Arda'nın Demirköy ilçesinden dönerken Bulgar komitacılar tarafından pusuya düşürülmesinden sonra, Bulgar ve Rum asıllı insanların yaşadıkları çiftlikler boşaltılmış, onlar da Tekirdağ tarafına yerleştirilmişler. Şimdi bu eski çiftliklerin yeniden tarıma, meyve bahçeciliğine ve hayvancılığa kazandırılması ve yörenin kalkınmasına faydası bulunması bekleniyor.
SATIŞ SÜRÜYOR
Palivor Çiftliği'nde geçtiğimiz 6 ayda aile ve dostlara yapılan satışlardan sonra, 1 bağ evi, 1 tane de Taşev adlı çiftlik evi kalmış. Bağ evi 160 m2 ve 6 dönüm arazi içerisinde meyve bahçesinin ortasında, Taşev ise 20 dönüm içerisinde çiftlik evi, ahırlar ve depolardan oluşuyor.

Fatoş Bozkuş
fbozkus@ekonomist.com.trİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz