Avrupa'nın en iyi konutu onların elinden çıktı

Üçüncü kuşak yüneticilerden Emre Oral sorularımızı yanıtladı.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Avrupa'nın en iyi konutu onların elinden çıktı

Oral Mimarhk,1933 yılında mimar müteahhit Muhtar Oral tarafından kurulan bir şirket. Tasarım, inşaat ve müteahhitlik hizmetleri sunun firmayı bugün üçüncü uşak Emre Oral ve Kerem Oral devam ettiriyor. Bugüne kadar Türkiye'nin yanı sıra Hindistan, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Tunus ve Azerbaycan'da kurumsal müşterileri için 400'ün üzerinde proje ve taahhüt tamamlayan firma, lüks perakende ve ofis sektörlerinde tasarım ve anahtar teslim inşaat taahhüt çözümleri, otelcilik sektöründe ise proje yönetimi ve gayrimenkul geliştirme alanlarında uluslararası bir üne sahip. Ödüllü projelere imza atan Oral Mimarlık'ın Türkiye, Orta Doğu, Rusya müşterilerinin içerisinde Louis Vuitton, Prada, Miu Miu, Christian Dior, Fendi bulunuyor. Oral kardeşlerin ikinci bir şirketi daha var. Avcı Gayrimenkul, eko yaşam, doğal hayat felsefesini tasarım ve hizmetle birleştirerek en üst seviyeye çıkarmak amacını güdüyor. Şirketin ilk projesi Palivor Çiftliği, Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde, Bulgaristan sınırına yakın bir noktada Karadeniz'in göz alıcı plajlarının bulunduğu İğneada'ya 11 kilometre mesafede, 5 besi çiftliği ve meyve bahçelerinin içerisinde 5 bağ evi projesinden oluşan özel bir proje. 2011'de Palivor Çiftliği için tasarladıkları Günışık Çiftlik Evi projesi ile Avrupa'nın En iyi Konut Mimarisi dalında büyük ödüle layık görüldüklerini söyleyen Emre Oral, Avrupa'dan katılan yarışmacılar arasında en yüksek dereceyi almalarının kendileri için önemli bir gurur kaynağı olduğunu söylüyor. Emre Oral konuyla ilgili olarak sorularımızı şöyle yanıtladı:

Şirketlerinizin aldığı ilk ödül neydi?
- İlk aldığımız ödül, Google ve Bloomberg Televizyonu işbirliği ile düzenlenen, dünyanın en önemli gayrimenkul yarışması Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri'nde, Değer 16 binası projemizle aldığımız En İyi Ofis Binası ödülüdür. Deger 16, Nişantaşı'nda 8 katlı, konut, ofis ve ticari kullanıma uygun modern bir bina olarak tasarlandı. 5 özel mağaza ile nitelikli ofis ya da konut olarak kullanılabilecek 12 adet çok özel, 60 metrekare ile 150 metrekare arasında dairelerden oluşan bina, üst düzey yaşam felsefesiyle projelendirildi. Değer 16'nın tasarım ve inşaatı Oral Mimarlık tarafından yapıldı.

Son yıllarda hangi ödülleri aldınız?
- 2010 Uluslararası Gayrimenkul Ödülü'nden sonra, 2011'de Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinde Palivor Çiftliği için tasarladığımız Günışık Çiftlik Evi projesi ile Avrupa'nın En iyi Konut Mimarisi (Best Architecture Single Residence Europe) dalında büyük ödüle layık görülerek, Avrupa'dan katılan yarışmacılar arasında en yüksek dereceyi aldık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz