Fark yaratan kazanıyor

Yeni konut projeleri, artık sadece blok binalardan oluşmuyor. Geliştirilen yeni sitelerde yüzme havuzu, ortak açık hava alanları, spor salonu gibi hizmetler bile artık olağan karşılanır hale geldi.

28.03.2014 10:45:130
Paylaş Tweet Paylaş
Fark yaratan kazanıyor
Son dönemde konut projelerinde sunulan farklı sosyal olanaklar dikkat çekiyor. 24 saat araba kiralamadan organik pazara, geceleri açık kitapevinden alışveriş caddelerine kadar pek çok yaratıcı proje ortaya çıkmış durumda.

Eczacıbaşı, Ormanada projesinde organik bostan kuruyor. Ankara Uptown, çocuklara özel eğitim ve eğlence hizmeti veriyor. Soyak, yeşil binalarıyla öne çıkarken Sinpaş, Liva projesinde biyolojik bir gölet yaratıyor. Emlak uzmanları, bu tip farklı hizmetlerin talebi en az yüzde 15 artırdığına dikkat çekiyor.

Yeni konut projeleri, artık sadece blok binalardan oluşmuyor. Geliştirilen yeni sitelerde yüzme havuzu, ortak açık hava alanları, spor salonu gibi hizmetler bile artık olağan karşılanır hale geldi. Gayrimenkul ve inşaat şirketleri, tüketicileri çekmek için birbiri ardına farklı fikirler yaratıyor.

Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik de projeleri ziyaret edenlerin ilk olarak sosyal özellikleri merak ettiklerini belirterek, “Giderek tüm Türkiye’de konut ihtiyacı, ‘başını sokacak bir evden’ çok, sosyal tesislerini bünyesinde barındıran, prestijli ve konforlu, tam donanımlı siteler halini alıyor” diyor.

Bugün pek çok konut projesi çevreci özelliklerle fark yaratmaya çalışıyor. Kimi projelerde organik bostanlar ve pazarlar oluşturulurken kimisinde biyolojik gölet yaratılıyor. 24 saat araba kiralama ya da tekne servisi verenlere de rastlanıyor.

Emlak uzmanları, bu tip farklı hizmetlerin tüketiciyi cezbederek alım sürecinin çok hızlanmasına neden olduğunu belirtiyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu unsurların talepte en az yüzde 15 artış yarattığına dikkat çekiyor. Erilkun, “Müşterinin bu tarz projelerde tercihi, hangi bölge veya proje olursa olsun, mutlaka farklı hizmetler hakkında bilgi almak. ~
Bu farklılıklar, etkili bir satış politikası ve ekibiyle alım kararının kendilerinden yana olmasını sağlıyor” diyor. Konut sektöründe eskiden kural olan “yap-sat” yöntemi, son yıllarda “sat-yap”a dönüştükçe klasik hizmetlerin yerini daha sofistike, kişiye özel servisler alıyor. Bu ortamda da farklı, özellikli projelere imza atanlar, yaratıcı projeleri gündeme getirenler satışta bir adım öne çıkıyor.

ALIŞVERİŞ CADDELERİ KURULUYOR
Konut alanında farklılık yaratan işlerden biri de Now Bomonti projesi. Bomonti Fransız Fakirhanesi’nin hemen yanında konut-ofis-çarşı konseptlerini bir arada barındıran projenin 3 katlı açık bir çarşısı mevcut. Now Bomonti’de organik pazar kuruluyor.

7 gün 24 saat açık kitapevi mevcut. Now Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başyazıcıoğlu, bunların yanında gurme dükkanları, kafe ve lokantalar ve keyifli zaman geçirmeye yönelik özel mekanlarla bölgenin çekim merkezi olmak istediklerini söylüyor.

Now Bomonti’nin fiyatları da farklı. Bölgedeki metrekare fiyatları 5 bin ila 7 bin dolar arasında değişirken Now Bomonti’de metrekare fiyatı 3 bin 500 dolar olarak belirlenmiş durumda. Başyazıcıoğlu, projeyi 2015 yılının üçüncü çeyreğinde teslim edileceklerini açıklıyor. Gaziosmanpaşa’da yükselmeye başlayan ve Venedik’in mimari estetiğiyle inşa edilen Via Port Venezia’da da 200 mağazanın bulunduğu bir açık hava alışveriş merkezi bulunuyor.

Via Properties ve Gürsoy Yatırım Ortaklığı’nın KIPTAŞ ile hasılat paylaşım modeliyle yaptığı projede, fiyatlar 276 bin 900 ila 889 bin 200 TL arasında değişiyor. 12 metre genişliğinde su kanalları ve geniş meydanlarıyla dikkat çeken projede, fitness salonu, spa, Türk hamamı, sauna, jakuzi, buhar odası ve dinlenme odaları gibi sosyal olanaklar var. Projenin konut teslimlerinin 2014 yılı aralık ayında yapılması bekleniyor.~
Bahçeşehir’de Cathay inşaat tarafından hayata geçirilen Arterium projesinde de rezidansların yanında açık bir alışveriş caddesi bulunuyor. Balık pazarı adı altında tipik bir mahalledeki her türlü küçük esnafının bulunabildiği bir bölüm de yer alıyor. Toplam 150 bin metrekarelik projenin bugün yüzde 60’ı tamamlandı. Alışveriş caddesinin çevre sitelerden de ilgi çekmesi ve 500 bin kişiye hitap etmesi öngörülüyor.

BİOLOJİK GÖLET
Büyükşehirlerde yaşayanlar, doğal yaşamı özlüyor. Bu ihtiyaçla son dönem konut projelerinde çevreci yaklaşım daha fazla öne çıkıyor. Öyle ki Sinpaş, Sultanbeyli’de bulunan Liva Turkuvaz projesinde bir gölet yaratıyor. Sinpaş Yapı Genel Müdürü Ahmet Çelik, 823 daireden oluşan Liva’da modern insanın en büyük özlemlerinden doğayı yaşamın içine taşıyan bir yapı oluşturduklarını belirtiyor.

Mart 2014’te ikinci etabı teslim edilecek proje, 17 bin 600 metrekarelik yeşil alana sahip ve tam ortasında 4 bin 700 metrekarelik biyolojik gölet yer alıyor. Çelik, biyolojik göletin hiçbir kimyasal madde ve dış müdahale gerektirmeden sudaki bitkiler, bakteriler ve özel filtreleme sistemiyle temizlendiğini açıklıyor.

270 milyon TL’lik satış değeri bulunan bu projede bir diğer ilgi çekici nokta da ‘Hobi Akademisi.’ Çelik, “Bu akademide hem çocuklar hem yetişkinler için yabancı dil eğitimleri, spor, resim ve yemek kursları açmayı planlıyoruz” diyor.

İstanbul Başakşehir’de inşa edilen Bahçetepe Konutları da enerji verimliliği ve tasarruf adına rüzgar türbinlerinden, güneş paneli ve yağmur suyu kullanım sistemlerine kadar her türlü doğal altyapı sistemiyle inşa ediliyor. Projenin “Aile Bağları” bölümünden yer alanlar evlerinin hemen yan parselinde kendi ürünlerini yetiştirebiliyor, üstü kapalı sera alanını kullanabiliyorlar.~
Burada farklı bir fikir de Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı’ndan (TOKI) geliyor. TOKI, sigaradan rahatsız olanlar için “sigarasız konut projeleri” başlatıyor. Temmuzda alınan karara göre, ilk etapta nüfusu 40 binin altında yerleşim birimlerinde inşa edilecek konut projelerine sigarasız bloklar eklenecek. Ardından bu uygulamanın aldığı talebe göre büyük kentlerde de bu tip sigaradan kurtulmuş bloklar yapılacak.

ÇOK AKILLI DAİRELER
Soyak da son yıllarda yaptığı tüm işlerde yeşil binalar tasarlıyor. Şirketin son projelerinden 77 adet konuttan oluşan Soyak Soho, LEED Gold sertifikasına aday ve geçtiğimiz yıl “Türkiye’nin En Başarılı Emlak Yatırımları 2012” araştırmasında Yeşil Bina kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Bu projenin alıcılarına kolaylık getiren başka bir özelliği daha var. İstanbul Avrupa yakası Zincirlikuyu’da hayata geçirilen Soyak Soho projesinde isteğe bağlı 4 farklı iç dekorasyon seçeneği sunuluyor.  Yani istenirse konutun dekorasyonu da Soyak’a emanet edilebiliyor.

Soyak CEO’su Emre Çamlıbel, “Soho projemizde ücretli olarak temizlik, gün boyu alışveriş servisi, kuru temizleme ve ütü, terzi, araç yıkama, araca yakıt doldurma, lostra, taksi, yemek servisi, çocuk bakımı, özel şoför, gayrimenkul danışmanlığı, eşya taşıma ve nakliye, kurye ve boya yapımı hizmetleri verilecek” diyor.

80 milyon dolarlık yatırım yapılan Soyak Soho’da ortalama metrekare birim fiyatı 5 bin 500 Euro. Soho, Şubat 2014’te tamamlanacak. Çamlıbel, saydığı bu özellikler ve LEED Gold Sertifikası ile bölgede rekabette önemli bir fark yarattan Soho’da daha teslim edilmeden konutların yarısı satıldı diyor.~
Dumankaya inşaat ise yeni projesi Horizon’da akıllı evler üzerine çalışıyor. Dumankaya inşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, “Horizon projesindeki en belirgin ayrıcalık, tüm daire tiplerinde güçlü bir IQ akıllı bina desteğinin sağlanması. Bu özellik kişiye özel konforu artırıyor.

Bu sayede internetin olduğu her ortamda uzaktan evinize bağlanarak izleme özelliği, ihtiyaç halinde evinizin güvenliği için elektrik, su bağlantılarının kesilmesi, evinize girmeden ısısının ayarlanması, tek tuşla aydınlatma kontrolü gibi birçok özellikten faydalanılabiliyor” diye konuşuyor. Temmuz 2015’te teslim edilecek Horizon’da fiyatlar 423 bin TL ila 2,6 milyon TL arasında.

ÇOCUKLARICEZBEDECEK
Tabii ekstra olarak sunulan bu sofistike hizmet ve özellikler, ek maliyet getiriyor ve dolayısıyla projelerin metrekare fiyatlarına yansıyor. Emlak danışmanlarına göre, bu tarz donanımlar fiyatları en az yüzde 15 oranında artırıyor. Soyak CEO’su Çamlıbel, Soyak Soho’nun sağladığı özellikler için toplam yatırım içinde yüzde 30 pay ayırdıklarını vurguluyor. Son dönemde çocuklu aileleri kalbini çalan projeler de mevcut.

Örneğin Ankara Incek’te yükselen Uptown, çocuklar için eğlenceli ve öğretici hizmetler verecek Kids-town’u hizmete sunuyor. Proje ortaklarından Emre Katırcı, “Ankara’da başka hiçbir projede yer almayan Kidstown’da çocuklar bir yandan derslerini çalışabilecek bir yandan eğlenceli vakit geçirebilecek.

Ayrıca aileler, uzman personelin görev yapacağı Kidstown’a çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakarak eşleriyle baş başa zaman geçirebilecek ya da işten geç dönseler bile çocukları yalnız kalmayacak” diyor. Lema Grup tarafından inşa edilen ve TED Ankara Koleji’ne kapı komşusu olan Uptown’un, özellikle çalışan ailelerden talep görmesi bekleniyor.~
İstanbul’da Riva’da da Eyfel Yapı, KidsTown Riva projesiyle çocukların hayallerini yaratmak için yola çıkıyor. 40 bin 500 metrekare üzerine kurulan projede 136 konut bulunuyor. Kendini bir “aile-çocuk kasabası” olarak konumlayan proje, eski yel değirmeni, kızılderi çadırları, ağaç evler, orman kampı, hobi bahçeleri, zıplama ağları ve minyatür çocuk köyü gibi çocukların sevdiği özelliklerle ilgi topluyor. Aralık 2013’te tamamlanacak projede çocukların eğitimine katkı sağlayacak el işleri, müzik, yüzme, drama gibi aktivitelere de yer verilecek.

ÖZEL ARABA HİZMETİ
Bu yeni projelerin verdiği hizmetlerde sınıryok. “Biz, Türkiye’de ilk kez yarattığımız patentli Foldhome konseptimizle küçük metrekarelerde, büyük yaşam alanları yarattık” diyen Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, en büyük farklarının ulaşılabilir lüksü sunmak olduğunu söylüyor.

Foldhome sistemi, 1+1 ev alındığında bile istenirse sinema salonundan, terasta jakuziye, bir kayıt stüdyosuna kadar 24 odalı bir eve sahip olma fırsatını veriyor. Timur, gerçekleştirdikleri işbirlikleriyle de proje sakinlerine çeşitli avantajlar sunmaya çalıştıklarını belirtiyor.

Bunlardan bir tanesi de Nef Flats Levent 163’te Mobicar ile istenildiğinde saatlik ya da günlük, tek kartla, istenilen noktadan, hiçbir prosedürle vakit kaybetmeden araç kiralama hizmeti verilmesi. Timur, “Nef Flats Levent 163 otoparkı Mobicar’ın araçlarının yeni lokasyonu oldu. Artık Nef Flats Levent 163 sakinleri, Mobicar üyesi olarak, ihtiyaç duyduklarında 7/24 erişebilecekleri araçlara otoparklarından ulaşacak” diye konuşuyor.

Şu an Merter ve Kağıthane’de yeni proje inşa ettiklerini dile getiren Timur, bu 2 yeni proje için sadece 13 günde 12 binin üzerinde talep aldıklarını ve Nef Kâğıthane 03’teki konutların tümünün satışını 23 gün gibi kısa bir sürede tamamladıklarını açıklıyor. Hizmet konusunda uç örneklerden biri de Beylikdüzü’nde inşa edilen Kristalşehir. Proje, sakinlerine misafirlerini ağırlayacakları özel misafir ağırlama ünitelerini ücretli kiralama olanağı sağlıyor.~

İstanbul Boğazı’ndayer alan Sultan Makamı Sitesi de ultra lüks hizmetleriyle dikkat çekiyor. İstanbul’un trafik sorununa çözüm olarak sitenin önünde 2 özel tekne bekliyor ve site sakinlerini Boğaz'da istedikleri mekana bırakıyor. Ayrıca yine 24 saat bekleyen özel araçlar ve helikopter bağlantısına ulaşım hizmeti de veriliyor. Sitede 24 saat doktor ve spa hizmeti de bulunuyor.

HAKAN ERİLKUN ALTIN EMLAKGENEL MÜDÜRÜ
"SATIŞ HIZLANDIRMANIN YOLU FARK YARATMAK"
SINIRLARI ZORLUYORLAR

Son dönemde projeler, satışı hızlandırmanın yolunun üründe fark yaratmaktan geçtiğini fark etti. Bu nedenle daha önce kullanılmayan ve sınırları zorlayan ek ürün ve hizmetlerle sunulan konseptler tüketicide şaşkınlık yaratıyor. Alım sürecini tetikliyor.

Bu nedenle ev almak ya da kiralamak isteyenler, olağan hale gelen market, yüzme havuzu, spor salonu gibi tesisleri çoğu zaman sormaya bile gerek duymuyor. Zaten olmazsa olmaz sayıyor ve diğer artı özellikleri sorguluyor.

ULAŞIM EKSİK KALIYOR
Bugün yapılan konut projelerinde her ne kadar farklı olsa da bazı ihtiyaçların eksik kaldığını görüyoruz. Bunların başında ulaşım geliyor. İstanbul içinde proje üretecek alan sıkıntısı yaşandığı için projeler artık toplu konut bölgeleri sınırlarının dışına doğru çıkıyor. ~

Bu nedenle Marmaray'dan metrobüse, metrodan raylı ulaşıma kadar her tür toplu ulaşım olanaklarının yaygınlaştığı İstanbul'da toplu ulaşım noktalarına servis olanaklarının sunulması da gerekiyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz