“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”

Ahmet Özyazıcı, “En karlı yatırım alanı emlaktır” diye konuşuyor ve şimdi de böyle bir dönemi yaşadıklarına dikkat çekiyor.

17.07.2015 20:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
“Konut almak için en iyi dönemdeyiz”
Özyazıcı İnşaat, sektörün deneyimli şirketlerinden biri. Şimdiye kadar değişik projelerde 3 bin 500’e yakın konut üretmiş. Şirketin kurucusu Ahmet Özyazıcı, “En karlı yatırım alanı emlaktır” diye konuşuyor ve şimdi de böyle bir dönemi yaşadıklarına dikkat çekiyor.

2010 yılının ilk günlerinde satışa çıkan Nish Adalar Projesi, İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Maltepe’de Başıbüyük bölgesinde, Büyükbakkalköy ormanının hemen eteğinden başlayıp, Marmara Denizi’ndeki 5 adayı da kesintisiz gören hakim bir tepede yer alıyor. Projenin hedef kitlesi ise A ve A+ gelir grubu.

Özyazıcı İnşaat’ın kurucusu Ahmet Özyazıcı, “Burası İstanbul’un manzaralı son tepesi. Bütün adalar ayaklarınızın altında olacak. Hem yatırımcılar hem de burada yaşamak isteyenler için çok avantajlı bir proje” dedi. Kiptaş’ın en güzel manzaralı arazisini bugüne kadarki uygulamalarının dışında tutarak ilk defa gelir paylaşımı modeliyle lüks konutlara çevirdiğini belirten Ahmet Özyazıcı, projeyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Yeni projede ne var?
“Nish Adalar Projesi, konumu ve projenin özellikleri itibarıyla bugüne kadar üretilen konut projeleri içinde çok özellikli ve önemli bir yerde. Şimdiye kadar daha çok sosyal konut politikasıyla binlerce konut üretmiş olan Kiptaş, İstanbul Maltepe’de Adalar ve deniz manzarasına hakim tepedeki arazisini ilk defa uygulayacağı gelir paylaşımı esasıyla ihale etti. Böylece bu arazi gibi kıymeti yüksek gayrimenkullerden elde edilen kaynakları daha fazla sosyal konut üretmek için kullanabilecek.

Nish Adalar projesi 202 bin 500 metrekare arazi üzerinde 2 bin 150 konut, sosyal tesisler ve alışveriş ünitelerinden oluşuyor. Projede 83 metrekarelik 1+1’ler 132 bin 600 TL’den, 113 metrekarelik 2+1’ler 181 bin 400 TL’den, 123 metrekarelik 2+1’ler 197 bin 100 TL’den, 154 metrekarelik 2+1’ler 304 bin 200 TL’den, 141 metrekarelik 3+1’ler 268 bin 200 TL’den, 195 metrekarelik 3+1’ler 330 bin 500 TL’den, 208 metrekarelik 4+1’ler ise 396 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Projede belirle-nen en yüksek fiyat 458 bin 100 TL. Bu daire çeşidi, A tipi olan 195 metrekare 3+1 daireler. Proje için yaptığımız anlaşma ile isteyenler Akbank, Vakıfbank, ING Bank ve Bank Asya'dan yüzde 10 peşinatla konut kredisi kullanabilecek. İsteyenlere 120 aya kadar kredilendirme yapılacak. 60 aya 0,88 oranında faiz uygulanacak.

Kesintisiz manzara
Mimari projede blok tipleri ve yerleşimleri manzarayı kesintisiz görebilmek amacıyla yapıldı ve evlerin yüzde 75’inin salon ve mutfaklarından manzara görmeleri sağlandı. Bütün cepheler ön tarafa bakıyor. Zaten arazi konum itibariyle çok kıymetli. Arkasındaki Süreyyapaşa korusu temiz ve kuru havası ile biliniyor. Zaten burada yıllar önce göğüs hastalıkları için Süreyyapaşa sanatoryumu kurulmuş. Ön taraf tamamen deniz ve adalar manzaralı. Bu tür projelerde konum çok önemli. Biz rekabette sonuna kadar varız.

Projede arazinin yüzde 80’i rekreasyon alanlarına ayrıldı. Yeşil alanlar içinde 4 adet açık havuz, şelale ve göletler bulunuyor. Tatil köyü mantığında planlanan sitede 2 bin 500 metrekare olarak ayrılan sosyal tesis içinde 400 metrekare kapalı havuz, sauna ve fitness salonlarının olduğu bir wellness merkezi de yer alıyor. Nish Adalar’dan Küçükyalı sahilyolu 7 dakika (4 km), E-5 3 dakika (2 km), Bostancı İskelesi ise 15 dakika (7 km) mesafede bulunuyor.

3 bin 500 konut yaptı
Nish Adalar projesinin yapım ve satışını üstlenen Özyazıcı İnşaat olarak, 1997 yılından bu yana ağırlıklı konut üretimi olmak üzere inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar 3 bin 500 konutu tamamlayıp sahiplerine teslim ettik. Kiptaş’ın çeşitli projelerinde yer aldık ve son olarak Nish Adalar’ın alt tarafında bulunan Ada Tepe konutlarını tamamladık.

Halkalı’daki Ihlamur evlerini yapıp sahiplerine teslim ettik. Yenibosna’da Temmuz 2010’da tamamlanacak olan Nish İstanbul projesinin de ortağı ve yapımcısıyız.

Nish Adalar projesinde, böyle özel bir araziyi layık olduğu şekilde projelendirmek için mimarımız İs-met Köseoğlu ile birlikte 3 ayı aş-kın süre geceli gündüzlü çalıştık. Bu arazi Anadolu yakasının en özel noktasında bulunmaz güzelliklerin ortasında yer alıyor. Deniz her yer-de var ancak yaşayan adaları yaşam ışıltılarıyla görmek, deniz görmekten de öte bir zenginlik. Projede hem içeriden manzarayı en güzel şekilde göstermeye hem de İstanbul’a güzel bir siluet kazandırmaya çok dikkat ettik. Sonuçta mükemmele yakın bir neticeye ulaştığımıza inanıyoruz. Nish Adalar, deniz kenarı bir şehirde oturup denize hasret İstanbullulara bir armağan olacak. Modern yaşamın tüm gereklerini karşılayacak olan Nish Adalar, 30 ayda tamamlanıp sahiplerine teslim edilecek.

Ev almak isteyene öneri
Bugün en karlı yatırım alanı emlak. Ev almak için de iyi bir dönem. Şu anda faizler çok iyi noktalarda. Sanayi kesimi kredi kullanmadığı için bankalar tüketiciye yöneldi ve faizler en düşük seviyelere indi. Bu dönemi iyi değerlendirmek gerekir.

Ancak konut almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı şeyler var. Önce konut almak istedikleri arsanın sahibi kim ona baksınlar. İkincisi projeyi yapan müteahhidi bankalardan araştırsınlar.

Projenin ruhsatı var mı baksınlar. İşin içinde Kiptaş veya TOKİ gibi bir resmi kuruluş güvencesi var mı, incelesinler. Bir de arsa yüzde kaç bedelle alınmış, o önemli. Yüzde 50 oranında kat karşılığı alınmışsa zor. Yüzde 30’u geçmemesi lazım arsa payının. Yüzde 30’dan sonra risk artıyor. Benim önerim, ev almak isteyen ama sadece yüzde 1 peşinatı ödeyebilecek olanlar konut projelerine girmesin, aylık ödemelerde zorlanabilirer. Banka taksitlerini rahatça ödeyebilmeleri için en az yüzde 25’ini peşin olarak vermeleri gerekir.

Kayabaşı ve Maltepe’ye dikkat
İstanbul’da özellikle Kayabaşı ve Maltepe bölgeleri gelişiyor. Buralarda çok büyük konut projeleri var. Ama altyapı konusunda sıkıntılar var hala.

Biz prensip olarak yeni bir projeye başlamadan önce eskisini en az yüzde 60 oranında tamamlamayı tercih ediyoruz. Şu anda Yenibosna’daki Nish İstanbul projemizin yüzde 70’i tamamlandı. Hatta yaklaşık yüzde 70’i satıldı. Maltepe’deki Ada Tepe projesindeki 878 konutu tamamlayıp sahiplerine teslim ettik. Daha sonra Nish Adalar projesine başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz