Metro kazancı

Toplu taşımaya yakınlık, konut projelerine prim yaptıran unsurların başında geliyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Metro kazancı


BASIN EKSPRES ÖN PLANDA
Önümüzdeki dönemde, Avrupa Yakası’nda Basın Ekspres yolu ve çevresinin, sahil tarafında ise Yenikapı ve Kazlıçeşme hattının metro ve raylı ulaşımın transfer merkezleri olması bekleniyor. Metroyla birlikte bu bölgedeki mevcut konutların ve yeni projelerin değerinin hızla artması bekleniyor.

Uzmanlara göre Avrupa Yakası’nda, Yenikapı’da Aksaray ve Şişhane yönüne olmak üzere metro projesi inşaatının devam etmesi, bu bölgelerdeki gayrimenkullerin prim yapmasını sağlayacak. Yazıcı, ‘Yenikapı’da Marmaray çalışmalarının da devam ettiği düşünülürse burası bir transfer merkezi olacak ve yakın çevresinin değeri artacak” diyor. Yazıcı, Etiler-Levent hattında devam eden metro bağlantısının ise yapı stoku gittikçe eskiyen bu bölgenin değerini korumasını sağlayacağını belirtiyor.

Hitay da Avrupa Yakası’nda metro hattının uzamasının şehrin dışındaki diğer bölgelerin de değerlenmesini sağlayacağını söylüyor. Hitay, “Bahçelievler’den Beylikdüzü’ne metro yapılacak. Metro bazı ilçelerde iç bölgelere de girerek oralardaki yoğun nüfusa ulaşıp Beylikdüzü’ne gelecek” diyor.

Arthur&Miller Real Estate Yönetim Kurulu Başkanı Levent Arman ise Avrupa Yakası’nda metronun konut fiyatlarına en fazla katkı yapacağı bölgelerin Halkalı, İkitelli ve Başakşehir olduğunu söylüyor. Arman’a göre ise yeni metro istasyonlarıyla Anadolu Yakası’nda Ümraniye, Dudullu ve Çekmeköy öne çıkacak.

AVANTAJLI PROJELER
Markalı konut projeleri arasında metroya yakınlığıyla öne çıkan projelerin sayısı hızla artıyor. Değeri her geçen gün artıran Üsküdar’da ise yeni metro hattına yakın olacak markalı projeleri arasında ilk sırada Şehrizar Konakları bulunuyor. Yeni metro hattıyla değerine değer katacak olan Sancaktepe’de ise mevcut raylı sistemler ile Boğaz’ın altından geçen tüp geçitler Avrupa Yakası’na kolay ulaşım fırsatı sunacak. Bu bölgede yapılacak yeni konut projelerinin arasında ise Karat İstanbul, Aras Konakları, Ev’re ve Liva Turkuaz yer alıyor. Sancaktepe’de Ev’re projesini gerçekleştiren Gedizler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Reşit Gediz, “Sancaktepe’deki yapımına başladığımız proje metro istasyonunun çok yakınında olacak. Zaten projemizin hemen 500 metre ilerisine yapılması planlanan 4 bin 100 yataklı Avrupa’nın en büyük şehir hastanesi, tüm ulaşım planlarının bu noktaya göre yapılmasını sağladı” diyor ve ekliyor: ‘Yeni metro yatırımı projemize çok pozitif yönde değer kazandırdı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz