""Orta sınıf için konut almanın tam zamanı""

Avrupa Konutları markasıyla bugüne kadar 6 bin konut üreten Artaş İnşaat, Ispartakule’deki projesinde hız kesmiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta sınıf için konut almanın tam zamanı"
Uluslararası AB Kalite Zirvesi’nde düzenlenen “2010 AB Kalite Ödülü” sahibi Avrupa Konutları, düşük gelirliyi konut sahibi yapmak için projeler üretiyor. Avrupa Konutları markasıyla bugüne kadar 6 bin konut yapan Artaş İnşaat, yeni projeler için gerekli hazırlıklarını tamamlıyor. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, halen yapımı devam eden Ispartakule’deki 400 konuttan inşaatları bitenleri hemen sattıklarını ifade ediyor. Tercihan küçük konutlara yöneldiklerini söyleyen Çetinsaya, 70-140 metrekare arasında değişen ebatlarda 1+1 ila 3+1 büyüklükte konutlar yaptıklarını ve bunların metrekare fiyatlarının 2-3 bin TL aralığında olduğunu belirtiyor. Konut kredilerinin 0,80’lerde olmasının büyük bir fırsat olduğunu belirten Çetinsaya, “Konut almanın tam zamanı” diyor. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya dergimizin sorularını yanıtladı:
Ar­taş in­şa­at’tan söz eder mi­si­niz?
Yaklaşık 30 yıllık bir inşaat şirketiyiz. Sektörde konut, otel ve AVM inşaatları yaptık. Son 5 yıldır TOKİ ile konut yapıyoruz. Büyüklüğü 70-140 metrekare olan 1+1 ila 3+1 arasında değişen ebatlarda konutlar yapıyoruz. Daha büyük konutlar yapmıyoruz. Orta gelir gurubunun ulaşabileceği fiyatlarda, küçük konutlar yapıyoruz. Artık büyük konutlar yapmamamız gerek. Fiyatı, temizliği, kontrolü açısından küçük konutlar daha avantajlı. Villa tipi evlerden bir kaçış olmaz ama bunları alabilecek kişi sayısı ülkemizde sınırlı. Bunlar zaten özel projelerdir. Bizim kulvarımızda bu tür yapılar yer almıyor. Biz daha çok düşük gelir seviyesini düşünerek, onları konut sahibi yapacak ucuz ve kaliteli üretimlerde bulunuyoruz. Her yaptığımız iş için farklı inşaat şirketlerine iştiraklerimiz, proje bazlı ortaklıklarımız oluyor. Toplu konutlardaki firmamız, kendi şirketimiz olan Artaş İnşaat’tır. İmar planlarını yaptığımız arsalarımız var. Bunlar da yeni projelerimiz olacak.
İn­şa­at sek­tö­rün­de şu an­ki du­rum na­sıl?
Şu anda yıllık faiz oranları 0,80 civarında. Bu nedenle vatandaş için konut almanın tam zamanı. İstanbul’daki binaların çoğu 40-50 yıllık ve sağlıksız. Son 20 yıldır yapılan binalar yaşamaya daha uygun durumda. Teknik, statik ve sağlamlık konularında daha iyi binalar yapılıyor. O yüzden eskilerin yenilenmesi şart. Biz de bunu yapıyoruz; İstanbul’u yeniliyoruz.
Bu­gü­ne ka­dar han­gi pro­je­le­ri yap­t›­n›z, kaç ko­nut üret­ti­niz?
Avrupa Konutları markasıyla 6 bin konut yaptık. 2005 yılında konuta ilk başladığımızda 1400 dairelik Avrupa Konutları Atakent 1 projesini yaptık. Sonra 1150 konutluk Avrupa Konutları Atakent 2, 3100 konutluk Avrupa Konutları TEM ve 400 konutluk Avrupa Konutları Ispartakule’yi yaptık. Ispartakule yeni ve yükselen bir bölge. Bahçeşehir’in hemen yanında. Önüne TEM’den bir viyadük açıldı. Eskiden Bahçeşehir’in ulaşımında TEM girişinde bir sorun yaşanıyordu. Herkesin şikayetçi olduğu bu durum bu viyadükle çözüldü. Dolayısıyla Ispartakule yerleşim için daha cazip hale geldi. Buradaki arazi orta meyilli, inşaata uygun bir yapıda. Şu an birkaç firmanın projelerinin olduğu bu bölge yakın zamanda konut ihtiyacında olanlar için de cazip olacak.
Ko­nut­ta ter­cih­ler na­sıl?
Eskiden aile bireyleri bir arada otururdu. Artık ayrı evlerde oturmayı tercih ettikleri için konut metrekareleri de küçüldü. İnsanlar birbirleriyle komşuluk yapmaktan ziyade bir kafede ya da alışveriş merkezinde buluşmayı tercih ediyor. Türkiye’ye gelen çeşitli restoran zincirleri, AVM’ler bütün bu amaca hizmet ediyor. Biz de bu trende uygun olarak artık projelerimizde oturma odası yapmıyoruz. Salon ve yatak odası konseptiyle hareket ediyoruz. Eskiden bütün evlerde bu türden bir ihtiyaç olurdu. Sadece misafir geldiğinde açılan misafir odaları olurdu. Şimdi bu yok. Bana göre İstanbul’daki kentsel dönüşüm projelerinin acilen hızlandırılması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz