"Daha küçük projeleri de finanse edeceğiz"

TSKB'nin Kurumsal Pazarlama ve Proje Finansmanından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Akgüç, bundan sonraki dönemde jeotermal, güneş ve atıktan enerji üretim projeleri üzerinde yoğunlaşmayı planladıklarını söylüyor.

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Daha küçük projeleri de finanse edeceğiz
TSKB, enerji sektörüne en büyük kredi desteğini veren kurumlar an. Banka bugüne kadar yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerjinin finansmanında 98 projeye 1,9 milyar dolar kredi sağlarken, enerji verimliliği projeleri kapsamında ise 57 projeye 361 milyon dolar tutarında finansman sağladı.

TSKB'nin Kurumsal Pazarlama ve Proje Finansmanından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Akgüç, bundan sonraki dönemde jeotermal, güneş ve atıktan enerji üretim projeleri üzerinde yoğunlaşmayı planladıklarını söylüyor. Akgüç, bundan sonraki dönemde daha küçük ölçekli enerji verimliliği projelerini de artan bir ivme ile finanse etmeyi planladıklarının altını çiziyor.

Enerji ve sürdürülebilir enerji kaynakları ile ilgili konular uzun bir süre daha gündemi meşgul etmeye devam edecek. Bir taraftan artan enerji ihtiyacı çerçevesinde yatırımlar devam ederken bir taraftan da çevre duyarlılıkları giderek artıyor.  TSKB Kurumsal Pazarlama ve Proje Finansmanından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Akgüç, bütün bunları birlikte gözeterek ve gelecek kuşakları düşünerek çevre duyarlılığını ekonomik faaliyetlerin temel bir unsuru olarak görmek gerektiğinin altını çiziyor.

TSKB olarak bugüne kadar enerji verimliliği alanında atık ısıdan enerji üretimi, enerji kullanımı optimizasyonu, modernizasyon ve yakıt tüketimi düşük teknolojilerin devreye alınması yönündeki projelere finansman sağladıklarını belirten Akgüç, bundan sonra da daha düşük tutarlı, içinde izolasyon ve aydınlatma gibi unsurlar içeren projeleri de desteklemeyi planladıklarını kaydetti.

TSKB'nin enerji sektörüne bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı kimi zaman üç ya da dört yıla ulaşabilen uzun soluklu bir süreç. TSKB olarak, bu alanda önceki yıllarda taahhüt ettiğimiz kredileri, yatırımların ilerlemesi paralelinde yoğun bir şekilde kullandırmaya devam ediyoruz. Türkiye, geçtiğimiz dönemde su potansiyelini önemli ölçüde hayata geçirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz