Enerji verimliliği çok önemli

Bora Tuncer, enerjinin verimli kullanımının, enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdan sağlayan ve büyüyen ekonomiler arasında yer alan Türkiye için de son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor.

18.03.2014 07:22:460
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji verimliliği çok önemli


Türkiye'deki enerji sektörüne baktığınızda nasıl bir resim görüyorsunuz?
Bugün bir yandan enerji ihtiyacının sürekli olarak arttığı ve buna karşılık kaynakların gitgide azaldığı bir dünyayı konuşuyoruz. Diğer yandan küresel iklim değişikliklerinin önüne bir set çekmek durumundayız. Bu ise ancak karbon emisyonlarımızı azaltmak üzere radikal önlemler almakla mümkün olabilir. Evet bu hepimizin bildiği bir gerçek. o halde neden bir adım atmakta zorlanıyoruz. Aslında bu toplam bir paradigma değişikliği gerektiriyor. Belki de tespitini net olarak yapmak zorunda olduğumuz gerçeklik bu.

Bu paradigma değişikliğinin gerçekleştirilmesinde iş dünyası çok önemli sorumluluklar üstlenmek durumunda. Çünkü iş dünyası ulusal ve uluslararası örgütlü çalışmalarıyla yeniliklere her zaman açık ve çağın gelişmelerine daha hızlı uyum sağlama yeteneğine sahip.

İş dünyası bu gerçekliğin bir gereği olarak pozisyonunu alırken, pazardaki müşteri beklentilerinin de aynı paralelde seyrettiğini gözlemlemek mümkün. Artık müşteriler ihtiyaçlarını karşılarken sürdürülebilirlik kriterini seçimlerinin ana unsuru yapmaya başladılar. Bu da iş dünyasını motive eden başka bir parametre. Yani artık iş dünyası için karlılık ve pazar payı parametrelerinin yanısıra başka bir parametre daha var: sürdürülebilirlik endeksi...

Bizleri sürdürülebilir bir dünyaya taşıyacak bu yol haritasında sadece sosyal inovasyon değil aynı zamanda teknolojik çözümler kritik önem taşıyor.

2050 yılında dünya üzerinde yaşayacağı öngörülen 9 milyar insanın sağlıklı gıda, temiz su, gelişmiş sağlık hizmetleri ve eğitime, sıfır atık şehirlerde erişebildiği bir dünya vizyonundan bahsediyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gittikçe öne çıkan sürdürülebilir kalkınma uzun yıllardır kaynaklarını verimli kullanamayan ülkemiz açısından önemli fırsatlar sunuyor. Türkiye’nin net bir enerji ithalatçısı olduğu hepimizin malumu...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz