Enerji verimliliği çok önemli

Bora Tuncer, enerjinin verimli kullanımının, enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdan sağlayan ve büyüyen ekonomiler arasında yer alan Türkiye için de son derece önemli olduğuna dikkat çekiyor.

18.03.2014 07:22:460
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji verimliliği çok önemli


Enerjinin verimli kullanımı, enerjisinin büyük bir kısmını dışarıdan sağlayan ve büyüyen ekonomiler arasında yer alan Türkiye için son derece önemli. Bu sayede hem bireyler hem de ülkemiz ekonomisi için önemli kazanımlar elde edebiliriz. Aynı zamanda gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz.


ENERJİ POLİTİKALARI HANGİ ALANLARA DAHA ÇOK YOĞUNLAŞMALI?
Günümüzde enerji dünyası “İklim değişikliği nedeniyle gezegeni ısıtmamak için ne yapmalıyız” sorusuna yanıt arıyor ve yapılan çalışmaların sonucunda uzmanlar ikidüşünce üzerinde duruyor. Bunlardan ilki, ‘enerji kaynağı oranlarının değiştirilmesi'. Buna göre fosil yakıtların yerini güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynakları almalıdır. İkincisi ise ‘düşük karbonlu yakıt' ekolü, yani yenilenebilir enerji kaynakları hiçbir zaman yükü karşılamak için yeterli olmayacaktır.

Geliştirilen her iki çözümün de dünya genelinde artan tüketim ihtiyacını ve talebi karşılamaktan oldukça uzak olduğunu söylemek Mümkündür. Çünkü bu iki yaklaşım da dünya üzerindeki talep artışının hızına yetişemez durumda ve enerji tüketiminde enerji verimliliğinin rolüne vurgu yapmıyor, yani talep tarafına odaklanmıyor. Oysaki aktif verimlilik zihniyetiyle hareket etmemiz durumda, enerji tüketimi ve ilgili süreçlerden her türlü israfı kaldırmamız gereken bir dönemin içinde olduğumuz görebiliriz.

Dolayısıyla biz, enerji verimliliği konusuna daha fazla önem verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Enerji verimliliği sektörü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yeni bir alan. Enerji konusunda enerji verimliliğinin önemsenmesini ve çevreye duyarlı teknolojilerin ortaya çıkarılmasının, tanıtılmasının ve teşvik edilmesinin ülkemize çok büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz