Net kârı 11 kat arttı

Tüpraş'ın ilk çeyrek net kârı, kapasite kullanımındaki artışa bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre 11 kat arttı.

5.05.2017 13:21:010
Paylaş Tweet Paylaş
Net kârı 11 kat arttı
Tüpraş'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamaya göre, şirketin geçen yılın ilk çeyreğinde 78.9 milyon lira olan net kârı, bu yılın aynı döneminde 868.8 milyon liraya yükseldi.

Açıklamaya göre, ilk üç ayda kapasite kullanımı geçen yıl aynı dönemdeki yüzde 99.7'den yüzde 106.4 düzeyine çıkan Tüpraş'ın ilk çeyrek gelirleri de aynı dönemde yüzde 100 artışla 12.37 milyar liraya yükseldi.

"Tüpraş olumlu piyasa ortamında tam kapasite kullanımı"

Tüpraş'tan yapılan açıklamada, "Tüpraş, rafinaj sektöründe 2016 yılının sonlarından itibaren devam eden olumlu seyir ile, tamamladığı yatırımlarını tam kapasite kullanarak, ülkemiz için yüksek katma değer oluşturmaya devam ediyor" denildi ve şu bilgiler verildi:

"Geçmiş dönemlerde ertelenen rafineri bakımlarının 2017 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşmesi, Orta Doğu Rafinerilerindeki duruş ve yangınlar nedeniyle oluşan arz kesintileri ürün marjlarına olumlu yansıdı. Diğer yandan kış koşulları ile artan ısınma yakıtı talebi ve önde gelen ekonomilerin olumlu büyüme rakamları sayesinde ürün bazında kârlılıklarda yaşanan artışlar, Akdeniz rafineri marjını 2016 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 30 artırarak varilde 5.01 dolara taşıdı. Aynı dönemde Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisinin getirdiği yüksek kompleksitenin etkin kullanımı ile ağır ham petrol işleme esnekliği ve gösterdiği güçlü operasyonel yönetimle net marjda Akdeniz Bölgesi marjındaki artışın da üzerinde performans sağladı."

Tüpraş'ın, bu yılın ilk çeyreğinde tam kapasite çalışarak "ara ürün" dahil 7.5 milyon ton üretim ve 7.2 milyon ton satış yaptığı vurgulanan açıklamada, "Satış hacmindeki yüzde 5 artışın yanı sıra, ortalama petrol fiyatlarının geçen yılın yüzde 58 üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle 2017 ilk çeyrek satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2 kat artarak 12.4 milyar liraya ulaştı" denildi ve şöyle devam edildi:

"Uluslararası rafinaj karlılığındaki artışı finansal ve operasyonel performansıyla destekleyen Tüpraş, 2017 ilk çeyrek döneminde 1.31 milyar lira faaliyet karına ulaştı. Başarılı finansal risk yönetimi stratejilerinin de katkısıyla dalgalı finansal ortamda elde edilen faaliyet karlılığı korunmuş ve konsolide vergi öncesi kâr 1.05 milyar lira, net dönem kârı ise 876 Milyon lira olarak gerçekleşti. Piyasalardaki hareketliliğe rağmen sağlam finansal yapısını operasyonel başarılarla perçinleyen Tüpraş, 2017 ilk çeyrek dönemde faaliyetlerinden 873 milyon lira nakit yaratmış, güçlü bilançosu ile ülke notunda yapılan aşağı yönlü revizyonlara rağmen yatırım yapılabilir seviyedeki derecelendirme notunu ve görünümünü korumayı başardı. Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi projesi kapsamında alınan krediyle artan net borç seviyesini düzenli olarak azaltmakta olup; net borç /FAVÖK rasyosu son üç yılın en düşük seviyesi olan 1.22’ye ulaştı. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Tüpraş, 2017 yılı ilk çeyrek döneminde toplam 46.6 milyon dolar yatırım harcaması gerçekleştirdi. Artan küresel rekabet gücüyle ülkemizin akaryakıt ihtiyacını en yüksek kalitede karşılayarak operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirmeye, hissedarları, iş ortakları ve ülkemiz için katma değer oluşturmaya devam edecektir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz