"Otomotive milyar dolarlık yatırım!"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sakarya'ya 222 hektarlık alanın ‘Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi’ olarak ilan edildiğini söyledi.

13 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Otomotive milyar dolarlık yatırım!
Sanayi Bakanı Fikri Işık, Sakarya’nın Karasu ilçesinde otomotiv konusunda ihtisaslaşmış bir endüstri bölgesinin kurulması için gerekli fizibilite ve yer seçimi çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Işık, yaklaşık 222 hektarlık alanın ‘Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi’ olarak ilan edildiğini bildirdi.

İSTİHDAMIN BÜYÜKLÜĞÜ NE OLACAK?

Bu bölgede yerli araçların üretimine yönelik yatırımlar başta olmak üzere, elektrikli-hibrit araçların üretimi ve motor gibi katma değeri yüksek parçaların üretimine ilişkin yatırımlara öncelikli olarak yer verileceğine dikkati çeken Işık, şunları kaydetti: “Bölge faaliyete geçtiği zaman yaklaşık 1.5-2 milyar dolarlık yatırım gerçekleşmesi ve 7-8 bin kişilik nitelikli istihdam oluşması beklenmektedir. Bölgenin hızlı bir şekilde yatırımlara hazır hale getirilebilmesi amacıyla öncelikle ivedi olarak kamulaştırma çalışmaları tamamlanacak. Daha sonra harita yapım işinin gerçekleştirilmesi, etüt raporunun hazırlanması gibi işlemler tamamlanarak araziler altyapısı hazır bir şekilde yatırımcılara tahsis edilecek. Bunlar için Bakanlık bütçesinden 60 milyon lira harcanacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz