Zamanımın tamamı gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor

Tofaş’ın CEO’su Kamil Başaran’la otomotivdeki büyük değişimi, değişimin etkilerini ve Tofaş’ın yeni dönem planlarını konuştuk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zamanımın tamamı gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor

Ancak bütün olumsuzluklara rağmen bizim Türkiye’de üretiyor olmamız sayesinde geçtiğimiz mayıs ayında tekrar hem binek araç hem de ticari araçta yeniden liderliği aldık. Liderliği de tüm rakiplerimizin yeni ürünleriyle rekabet ederek elde ettik. 12 ay sonra yeni ürünlerimizle fark yaratacağımızı düşünüyoruz.
PAZAR PAYI NE OLDU?
Bu yılın ilk 6 aylık döneminde binek otomobilde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir artışa imza attık. Binek otomobilde yüzde 8,5’lik pazar payına sahibiz. Fiat markalı hafif ticari araçlarda ise yılın ilk 6 ayında yüzde 24,6’lik pazar payıyla sektörü şekillendirmeye devam ediyoruz. İlk 6 aylık dönemde toplamda yüzde 12,3’lük bir pazar payına sahibiz.
2013 HEDEFİNDE NE VAR?
Linea modeli, geçen yıl Türkiye’nin en çok satılan otomobili oldu. Tofaş olarak 2013 yılında yaklaşık 255 bin adetlik üretim planlarken, bu rakamın 160 bin adetten fazlasını ihraç etmeyi hedefliyoruz. İç pazarda ise yine 100 bin adedin üzerinde araç satışıyla pazarda ilk sıralarda yer alacağımızı öngörüyoruz.

“2013 DAHA İYİ BİR YIL OLUYOR”
İHRACAT DÜŞTÜ

Geçen yıl sektör olarak Türkiye çok önemli sınav verdi. En büyük ihraç pazarımız olan Avrupa’daki daralmanın etkilerini hep birlikte hissettik. Türk otomotiv sanayinde 2012 yılında araç üretimi, 1 milyon adedin üzerinde gerçekleşti. Otomotiv sanayi yüzde 8’lik düşüşle 730 bin adet araç ihraç etti. Buna rağmen otomotiv ana ve yan sanayinde 19 milyar doları aşan ihracata imza attık.
BİNEK BÜYÜDÜ
Otomotiv sektörü, geçen yıl iç pazarda 777 bin adetlik satış hacmine ulaştı ve yüzde 10 oranında daraldı. Yaşanan bu daralmada ÖTV oranlarındaki artış ve ekonominin soğutulması etkili oldu. Bugün de pazarda en büyük daralma hafif ticari araçta. Binek araç pazarı yüzde 20 seviyesinde büyürken hafif ticari araç yerinde sayıyor.
OLUMLU BEKLENTİ
Ancak buna rağmen Türkiye’de 2013’te otomotiv satışlarının yeniden 800 bin adedin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Üretimin ise 1 milyon seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. 2013, kesinlikle 2012’ye göre daha iyi bir yıl olacak. Biz de yıl sonu beklentimizi buna göre revize ettik. 2013’ün 2012’ye göre çok daha iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz