"Bizimkiler daha hızlı"

Mağazalaşma hızında Türk şirketleri dünyadaki en büyük rakiplerini geride bırakıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bizimkiler daha hızlı
BİM Wal-Mart’tan, Teknosa Best Buy’dan, Mavi H&M’den, A101 Aldi’den daha hızlı bir performans sergiliyor. Uzmanlara göre bu durumun en önemli nedeni, Türk markalarının mağazalaşmada daha cesur ve atak olmaları. Bunun dışında Türkiye’de organize perakendenin ivme kazanması, gelişmiş ülkelerin aksine pazarın doygunluğa ulaşmaması ve hızla artan AVM yatırımları da Türk şirketlerinin hızında etkili.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Wal-Mart, 467,8 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en  büyük perakendecisi. Geliri, dünyadaki birçok ülkeden daha büyük. Toplam 4 bin 570 mağazası var. Mağazacılıktaki büyüme hızı ise dünyanın en büyük perakendecisi olmasına karşın sadece yüzde 3,3. Geçen yılı, 146 yeni mağaza açarak kapattı. Dünyanın en büyük 5’inci perakendecisi Kroger’ın mağaza açma hızı ise eksilerde. 90,3 İndirim marketi Kafe milyar dolar cirosu olan Kroger, geçen yıl hiç mağaza açmadı. Hatta 3 bin 575 mağazasından 37’sini kapattı. Benzer durum, dünyanın en büyük moda markalarından Gap’te de yaşandı. 15,1 milyar dolar cirolu Gap, 2012’de 46 mağazasını kapattı.

Türkiye’deki markaların ise dünyadaki perakendecilerle karşılaştırınca mağazalaşma hızı oldukça yüksek. Organize perakendede Wal-Mart’la aynı kulvarda yarışan BİM, geçen yıl Wal-Mart’ın açtığının üç katı kadar yeni mağaza açtı. Dünyanın en hızlı büyüyen perakende şirketleri sıralamasında 10’uncu sırada yer alan BİM, bu yıl açtığı yeni mağaza sayısını yüzde 14,6 oranında artıracak ve 430’a çıkaracak. Sadece BİM değil, A101’in mağazalaşma hızı da dünyanın en büyük indirim marketi Aldi’den 9 kat daha fazla. Teknosa da dünyanın en büyük elektronik perakendecileri Best Buy ve Apple Store’dan daha fazla mağaza açıyor.

MAĞAZA SAYISI 365 BİN
Geçen yıl, Türkiye’de toplam mağaza sayısı 340 bin seviyesindeydi. Bunun 55 bini AVM ve ünlü cadde mağazalarından oluşuyordu. Bu yıl ise toplam mağaza sayısının yüzde 7’nin üzerinde artarak 365 bine yükseldiği öngörülüyor. Son 4 yıla bakıldığında, mağaza sayısında yüzde 37’nin üzerinde artış yaşanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz