“İnorganik büyümeye kapalı değiliz"

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, perakendede satın alma planlamadıklarını ancak fırsatlara açık olduklarını söyledi.

7.03.2017 16:08:330
Paylaş Tweet Paylaş
“İnorganik büyümeye kapalı değiliz"
Tesco-Kipa’nın Migros tarafından satın alınmasını değerlendiren BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, şu anda perakendede satın alma planlamadıklarını belirterek “Beklentilerimize uyan bir fırsat çıkmadı” dedi.

BİM’in 2016 sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Aykaç, Türkiye’de perakende sektöründe parçalı yapı olduğunu önümüzdeki dönemde pazarın daha fazla konsolide olmasını beklediklerini söyledi. BİM’in inorganik büyümeye yüzde 100 kapalı olmadığını da belirten Aykaç, “Şimdiye kadar bizi heyecanlandıran bir fırsatla karşılaşmadık” dedi.

Hedef İran pazarı

Fas ve Mısır’dan sonra yurt dışında yeni Pazar arayışlarının devam ettiğini belirten Aykaç, 2017’de odaklarında İran pazarının olduğunu söyledi. Aykaç, “İran pazarını detaylı bir şekilde inceliyoruz. İran pazarına girmeye karar verirsek çok hızlı gireriz” diye konuştu.

Ayda 100 milyon kişi

BİM’in 2016’ya ilişkin finansal sonuçlarıyla ilgili bilgi veren BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu da 5 bin 600 mağazaya ulaştıklarını, günde 3.700 kişinin her gün BİM mağazalarından alışveriş yaptığını belirterek “Her ay ise 100 milyon kişi BİM’den alışveriş yapıyor” dedi.

20 milyar TL'yi geçti

BİM’in 2016’da cirosunu ve karlılığını yüzde 15 seviyesinde artırdığını da belirten Dortluoğlu, “Geçen yıl, ciromuzu 20 milyar TL seviyesine çıkararak Türkiye’de ilk kez 20 milyar TL sınırını geçen perakendeci olduk” dedi.

FAVÖK’ün 1 milyar TL’ye yaklaştığını da belirten Dortluoğlu, şöyle konuştu: “Son 10 yılda Türkiye ve yurt dışında toplam 2,7 milyar TL yatırım yaptık. Deloitte’un dünyanın en büyük 250 perakendecisi listesinde geçen yıl 6 basamak yükselerek 147’nci sıraya yükseldik. Dünyanın en hızlı büyüyen perakendecileri listesinde ise 19’uncu olduk.”

2017 hedefi

Dortluoğlu, 2017’de yüzde 15-18 arasında büyüme hedeflediklerini belirterek 635 yeni mağaza açmayı planladıklarını, toplamda 500 milyon TL yatırım hedeflediklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz