Müthiş rekabet

Şimdi perakendecilerin hedefinde kârlı olan private label’ı daha da büyütmek var.

11.04.2016 13:59:270
Paylaş Tweet Paylaş
Müthiş rekabet
Market markalarına göre 2 kat daha emici.” Televizyonlarda dönen bu reklam spotu, Türkiye’de bebek bezi pazarının lideri Prima’ya ait. P&G’nin amiral gemilerinden Prima, son dönemde pazarda kendisine en büyük tehdit olarak market markalı (private label) ürünleri görmeye başladı. Bu durumu değiştirmek için reklam kampanyalarında doğrudan market markalarını hedef aldı. Aslında P&G’nin market markalarıyla yaşadığı kıyasıya rekabeti reklamlara taşıması Türkiye’de birçok kategoride private label’ların pazar paylarını rakiplerine göre hızlı artırmalarından kaynaklandı. Fiyatta yüzde 40’lara varan avantajlarıyla ve indirim marketlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan private label ürünler son dönemde oldukça güçlendi. Gıdadan temizlik ürenleriürünlerine kadar private label ürünler birçok kategoride pazar liderlerinin önüne geçti. BİM’in Dost markası sadece BİM şubelerinde satılmasına karşın süt, ayran ve yoğurtta pazar lideri oldu. Bu kategorilerde Türkiye’nin önde gelen markaları Pınar, Sütaş ve Sek’i geride bıraktı. Metro’nun Aro’su, Migros’un Bütçem’i de birçok kategoride açık ara önde. Peki kısa sürede pazar lideri olan private label’lar bunu nasıl başardı? Bundan sonraki hedefleri ne?
PAZAR PAYI YÜKSELDİ
Türkiye’de private label denen özel markalı ürünlerin geçmişi 20 yıl öncesine uzanıyor. BİM, 1995’te kurulduğunda dünyanın en büyük indirim zinciri Alman Aldi’nin modelini Türkiye’ye getirince hayatımıza özel markalı ürünler, diğer bir adıyla market markaları girdi. BİM İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu, 20 yıl önce faaliyete başladıklarında Türkiye’de özel markalı üretim yapan şirket bulunmadığını belirtiyor. Türkiye’de BİM, A101 gibi indirim marketlerinin hızla büyümesine paralel private label’lar da toplam pazar içindeki paylarını her geçen yıl artırdı. Nielsen verilerine göre 15 yıl önce Türkiye’de yüzde 1’ler seviyesinde olan private label ürünlerin pazar payı bugün yüzde 16’lara kadar yükseldi. 5 bine yakın mağazası olan ve 600 kalem ürünün satıldığı BİM’de private label ürünlerin oranı yüzde 70 seviyesinde. BİM’in cirosu içinde özel markalı ürünlerin payı da yüksek. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, özel markalı ürün satışlarının 2014’te yüzde 24 artışla 9,8 milyar TL seviyesine çıktığını belirtiyor. A101’lerde ise özel markalı ürünlerin oranı yüzde 40’lar seviyesinde bulunuyor. Dünyada private label pazarının büyüklüğünün 275 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Türkiye’de indirim marketleriyle hızla büyüyen private label pazarının 20 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor.
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER
Özel Markalı Ürünler Tedarikçileri Derneği (PLAT) Yönetim Kurulu Başkanı M. İmer Özer, 5 yıl içinde Türkiye’de private label pazar büyüklüğünün 32 milyar dolara ulaşacağını belirtiyor. Pazarın Avrupa ve ABD ortalamalarının gerisinde olduğunu söyleyen Özer, “Private label ürünlerin Türkiye’deki pazar payı yüzde 16 civarında. Oysa private label olarak bilinen özel markalı ürünler Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde önemli pazar payına sahip. Avrupa’da özel markalı ürünlerin ciro payı yüzde 30,7 düzeyinde” diyor. İngiltere, İspanya ve Hollanda’da ise bu oran yüzde 50’ler seviyesine kadar çıkıyor. Türkiye’de 10 yılda hızlı tüketim sektöründe yaşanan büyük değişimle temizlikten gıdaya kadar birçok farklı kategoride pazardaki lider markalarla yarışan hatta onların pazar payını geçen veya onlara yaklaşan private label markalar oldu. Bu durum private label ürünlerin hızlı tüketim ürünleri sektöründeki pazar paylarını da her geçen yıl artırdı. Nielsen Perakende Paneli verilerine göre 2012’de hızlı tüketim ürünleri içinde private label ürünlerin ciro payı yüzde 13,5 olurken, 2014’te bu oran yüzde 15,3’e, 2015 yılının ilk 6 ayında yüzde 15,9’a çıktı. Diğer bir deyişle private label ürünler, sigara ve alkol hariç hızlı tüketim ürünleri içindeki paylarını son 3 yılda 2,5 puan artırdı. Nielsen Türkiye Perakende Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın,“Hızlı tüketim ürünleri pazarında private label ürünlerin kayda değer bir hızla büyüdüğünü ve pazarda giderek daha çok pay sahibi olduğunu görüyoruz” diyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz