"400 milyon dolarlık yazılım ihraç ettik"

Müjdat Altay, oluşturdukları Ar-Ge biriminin dünyadaki en güçlü ilk 10 VolP Multimedya laboratuvarından biri olduğuna dikkat çekiyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
400 milyon dolarlık yazılım ihraç ettik
Netaş, Türkiye'nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki en önemli şirketlerinden birisi. Özellikle Ar-Ge'ye yaptığı yatırımlarla dikkat çeken ve 200’den fazla küresel operatöre yazılım çözümleri geliştiren şirketin hedefleri de büyük. Netaş CEO’su Müjdat Altay, temel misyonlarını 'Türkiye için çalışmak', vizyonlarını da 'Türkiye’nin küresel teknoloji markası olmak' şeklinde belirlediklerini ifade ediyor. Altay, Ar-Ge birimindeki mühendislerinin geliştirdiği yazılımlarla son 10 yılda toplam 400 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirdiklerinin de altını çiziyor.

Son 7 yılda yıllık ortalama yüzde 25 büyüyerek Türkiye’nin en büyük sistem entegratörü konumuna gelen Netaş'ta başarının en önemli sırrı Ar-Ge birimi. 700 kişilik Ar-Ge ekibi tamamen Türk mühendislerinin katklılarıyla ihracata ve iç pazara yönelik ürünler geliştirirken, şirketin cirosunu da 300 milyon doların üzerine taşıdı. Kendileri için inovasyonun çok önemli bir konu olduğunun altını çizen Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, inovasyonun bilgi ve iletişim teknolojilerinde ilerlemenin tetikleyicisi olduğuna inandıklarını kaydediyor. Altay, oluşturdukları Ar-Ge biriminin dünyadaki en güçlü ilk 10 VolP Multimedya laboratuvarından biri olduğuna da dikkat çekiyor.

Netaş'ın ihracat performansından bahseder misiniz? Nereden nereye geldiniz?
Netaş kurulduğu günden bu yana, yani 1967’den bugüne, Türkiye’de telekomünikasyon alanında daima ilklerin ve yeniliklerin öncüsü oldu. Şirketimiz, son yıllarda yaptığı ciddi yatırımlarla, önemli bir değişim sürecini başarıyla yürüterek, Türkiye’nin en büyük sistem entegratörü konumuna geldi. Son 7 yıllık süreçte, yıllık ortalama yüzde 25 büyüme başarısı göstererek, bugün 300 milyon doların üzerinde bir büyüklüğe ulaştık. Ar-Ge birimimizdeki mühendislerimizin geliştirdiği yazılımlarla son 10 yılda toplam 400 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştirdik. Netaş gösterdiği performansla aynı zamanda 2012 yılı sonunda Türkiye’nin en hızlı büyüyen bilişim şirketi oldu.

2013 yılı da Netaş tarihinde önemli bir dönüm noktasını ifade ediyor. Zira Netaş olarak, bugüne kadar bilişim teknolojilerindeki her yenilikle birlikte kendimizi yenilemeyi, değişimi en hızlı şekilde özümseyip bilgi birikimimizle harmanlayarak yönetebilmeyi ve Türkiye için katma değer yaratmayı başardık. Değişim ve inovasyondan güç alarak, “küresel sistem entegratörü” olma stratejimize de uygun bir hamleyle, son yıllarda yaşadığımız değişim ve gelişimi de destekler nitelikte, Kurtköy’deki yeni Genel Müdürlük ve Teknoloji Merkezimiz’e taşındık. Dünya çapında bir teknoloji şirketinin ihtiyaç duyacağı her türlü altyapı özelliklerine sahip yeni binamızın, Netaş’ın yaratıcı ve yenilikçi kimliğini çok doğru bir şekilde yansıttığı inancındayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz