"Büyük veri kullanmayan sonunda batar"

Manzoor ile büyük verinin günümüz ekonomisindeki yerini ve şirketlere getirilerini konuştuk...

10.02.2017 16:35:210
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyük veri kullanmayan sonunda batar"
* Gelecekte hangi sektörler için büyük veri çok kritik olacak? Sektörler bunun farkında mı?
 Sektörler bunun farkında olmayabilir. Örneğin ben 5 milyon kişiye hizmet veren bir İngiliz su şirketiyle çalışıyorum. Bu şirket su pompalayan her cihazına bir sensör taktı ve her bir cihazın doğru çalışıp çalışmadığını takip ediyor. Geçmişte bir cihaz bozulunca, şirket bunu sadece bir müşteri şikâyet ettiğinde öğrenirdi. Şimdi ise şirket bu cihazları büyük veri sayesinde takip edebiliyor. Büyük veriyi çoğunlukla internette tıklama olarak düşünüyoruz ama artık büyük veri her yerde. Devamlı takip edilen ve etrafını takip eden cihazlar var. Sağlıkta da büyük bir büyüme potansiyeli var. İngiltere’de 15 yıl önce sağlık sistemindeki tüm bilgisayarlar birbirine bağlandı. Şimdi tüm sistem herhangi bir hastanın hangi testi olduğunu, hangi hastalığı geçirdiğini veya hangi ilacı aldığını görebiliyor.
* Büyük veri şirketler için neden önemli?
 Sanırım şirketler için önemli olan, hangi ürünü kaça ve kime sattıkları. Büyük veri sayesinde kime hangi ürünü kaça satabileceklerini anlayabilirler. Büyük veri sonuçta daha çok para kazanmakla ilgili bir şey.
* Şirketler büyük veriyi kullanarak nasıl daha rekabetçi hale gelebilir?
 Bence konu pek rekabetçilikle alakalı değil. 25 yıldır veri işindeyim ve şirketlere müşterilerinin kim olduğunu anlamaları ve onlarla daha çok nasıl iş yapabilecekleri konusunda yardım ediyorum. Sanırım son 2-3 yılda yaratılan veri daha önce yaratılan tüm veriden daha fazla. Nesnelerin interneti diye bir kavram var. Gelecekte buzdolabınız ihtiyaçlarınızı takip edecek ve gerektiğinde sütü kendi ısmarlayacak. Bizim işimizde geçmişte insanların hangi programları izlediğini bilemezdiniz. Sadece birkaç bin evi takip ederek insanların izlediği programları anlamaya çalışırdık. Şu anda Netflix veya benzeri programlarla neyi ne zaman izlediğimizi tamı tamına biliyorlar.
* Şirketler büyük veriyi kullanmazsa ne kaybeder?
 Büyük veri rekabetçi avantajla değil, tamamen geride kalıp kalmamakla ilgili. Eğer herkes kullanır da ben kullanmazsam geride kalırım. Eminim herkes büyük veri kullanacak ve kullananlar bundan faydalanacak. Eğer siz kullanmazsanız da kesinlikle geride kalacak ve sonunda da batacaksınız.
* Büyük veriyi verimli kullanan global şirketlere örnek verebilir misiniz? Bu şirketlerin ortak özellikleri neler?
 Amazon, Google ve Facebook. Bu şirketlerin ortak özelliği de hepsinin çok büyük olması ve çok miktarda veriye sahip olması. Bu veriyi müşterilerini tanımak, onlara neler satabileceklerini tahmin etmek ve yeni ürünler geliştirmek için kullanıyorlar. Kuşkusuz büyük veriyi en iyi kullanan şirketler bunlar. Bu şirketlerle arkalarındakiler arasında ise büyük bir fark var. Yani lider şirketler diğerlerinden çok daha önde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz