Efsanenin en büyük pişmanlığı

Oyun sektörünün babası ve Atari’nin kurucu ortağı Nolan Bushnell, Atari’yi sattıktan sonra pişman oldu.

19.03.2020 13:07:000
Paylaş Tweet Paylaş
Efsanenin en büyük pişmanlığı

Atari’nin kurucu ortağı Nolan Bushnell, oyun sektörünün babası olarak anılıyor. Atari’yi 70’li yıllarda sattıktan sonra yeni girişimlerle yoluna devam eden Bushnell, birçok öncü şirketi hayata geçirdi. Bir o kadarının da fonlanmasına yardımcı oldu. Silikon Vadisi’nin her köşesinde izi bulanan Bushnell, bugün 76 yaşında ve oyunun içinde kalmaya devam ediyor. Son şirketi X2 Games ile yapay zekanın kullanıldığı oyunlar geliştiriyor.

NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL 

[email protected]

Silikon Vadisi’nin tarihinde Nolan Bushnell özel bir yere sahip. Yaşayan efsane olarak anılan Bushnell, Atari’nin yaratıcısı olarak adını girişimcilik tarihine yazdırdı. Ancak sadece parlak başarılarıyla değil başarısızlıklarıyla da ön plana çıktı. En önemli başarısı, 1972 yılında tüm video oyun endüstrisini yaratan şirket olan Atari’yi kurması oldu. Yüksek teknolojili öncü girişimleri doğuran bir kuluçka merkezi kurmak da yine Bushnell’i bulunduğu noktaya taşıyan önemli adımlardan biriydi. 1981’de fikirlerini şirketlere dönüştürdüğü Catalyst Technologies’i yarattı. O dönem için çığır açıcı olarak görülen online alışveriş, kapıdan kapıya navigasyon gibi birçok yenilikçi teknoloji de Catalyst tarafından fonlandı.

Bugün 76 yaşındaki Nolan Bushnell, hala oyunda kalmaya devam ediyor. Son şirketi X2 Games ile yapay zekanın kullanıldığı oyunlar geliştiriyor. Hatta bu yıl son oyunu S. Noire ile Consumer Electronics Show tarafından Innovation Award Product’ı da kazandı.

Dünden bugüne girişimcilik hikayesini, pişmanlıklarını ve yeni gündemini Start Up'a anlatan Bushnell, "Atari'yi sattığım günden itibaren pişmanlık duydum. Hayatta en büyük pişmanlığım diyebilirim. Warner, şirketi mahvetti" diyor. 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN
Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz