Az hasar hesapları

Turizmde risk artıyor...

19.07.2016 15:17:580
Paylaş Tweet Paylaş
Az hasar hesapları
Turizm sektörü, son yılların en sancılı sezonunu açıyor. Hem ziyaretçi sayısı hem gelir açısından sektörde ciddi bir kayıp söz konusu. İlk aylara dair veriler, olumsuz tablonun habercisi niteliğinde. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2016’nın ilk 2 ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 8,5 gerileyerek 2,4 milyonda kaldı. Yabancı turist girişlerinde en büyük kayıp ise yüzde 50’yi aşan oranla Rusya’da yaşandı. Aslında Rusya pazarına dair rakamlar kimse için sürpriz değil. Hatta 2015’in son günlerinde başlayan uçak krizinin olağan bir sonucu olarak yorumlanıyor. Ancak gerilimin beklenenden uzun sürmesi nedeniyle kayıp, yılın tamamına yayılacak gibi görünüyor. Üstelik sektörün tek sorunu Rusya ile yaşanan uçak krizi de değil. Bölgedeki savaş ortamı ve İstanbul ve Ankara gibi büyük kentleri tehdit eden terör, Avrupalı turistin de ayağının kesilmesine neden oluyor. Avrupalı turistin güvenlik endişesi rakamlara da yansıyor. Öyle ki terör saldırılarının ardından mart ayında İstanbul’u ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,1 düştü. Yılın ilk 3 ayında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 9,4 düşüşle 2 milyon 149 bin 801 oldu. İstanbul, bu verilerle gelen turist açısından son 5 yıldır ilk kez bir önceki yılın gerisinde kaldı.
DARALMA NE KADAR?
Bu yıla dair tahminler, pazarda yüzde 25-30’ları bulan ziyaretçi kaybı olacağı yönünde. Hatta uzmanlara göre güney bölgesindeki kayıp, yüzde 50’leri bulabilir. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, sektörün son yılların en sıkıntılı günlerini yaşadığını belirtiyor. “Bu durumun gelen turist sayıları dahil olmak üzere tüm kesimlere yansıması olağan” diyen Ayık, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Turist sayısında ilk 3 ayda yüzde 18’lik gerilemeden bahsediliyor. Yıl sonunda bu oranın yüzde 30’lara çıkacağını öngörüyoruz. Dileğimiz önümüzdeki günlerde son dakika satışlarıyla talebin geri dönmesidir.” Sektörün önemli oyuncularından Alkoçlar Turizm’in yönetim kurulu başkanı Ender Alkoçlar, “Üst üste gelen birçok olumsuz gelişme, 2016’da sektörde yüzde 10-15 arası bir kayıp yaratacaktır. Ancak bakanlık ve sektörün tüm üyelerinin elbirliğiyle bu krizin önemli ölçüde 2017 yılına taşınmayacağına inanıyorum” diye konuşuyor. Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden’in kayıp tahmini ise biraz daha iyimser: “Türkiye genelinde gelen turist sayısında yüzde 10’luk düşüş yaşanabileceğini düşünüyorum. Bu düşüş 2,5 milyar dolarlık daralmayı da beraberinde getirebilir.”
TERÖR VE RUSYA ETKİSİ
Tabii daralmanın en önemli iki nedenini, Rusya krizi ve terör nedeniyle doğan güvenlik sorunu oluşturuyor. Bu durum özellikle Rusya ve Avrupa pazarlarından ciddi gelir kayıpları yaratıyor. Marriott International Otel Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Halil Pogda Demircan, “Turizm, iş seyahatleri, kongre ve toplantılar güvenlik ve istikrar istiyor. Şu anda son dönemde yaşanan hadiseler nedeniyle ülkeye gelen yabancı sayısında ciddi bir düşüş var” diye konuşuyor. Sıkıntıların geçici olduğuna dikkat çeken Edelstaal Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, şunları söylüyor: “Şu anda aktif çalışan Marmaris’teki iki tesisimizde yüzde 30’a varan kayıplarımız söz konusu. Fakat haziran itibarıyla durumun toparlanacağı düşüncesindeyim. Turizm, Türkiye’nin en büyük sektörlerinden birisi. Daha uzun yıllar turizm yatırımları kazançlı olacaktır.” Güvenlik sorununun kongre turizmini olumsuz etkilediğini söyleyen İ. Polat Holding CEO’su Baran Demir’in değerlendirmesi ise şöyle: “Birçok ülkede Türkiye’ye gitmek sakıncalı olarak belirtildiği için yabancı turistler ve uluslararası şirketler çalışanlarının Türkiye’ye ziyaretlerini büyük oranda azaltmış durumda. Umut ediyoruz ki tüm sorunlar çözüme ulaştırılacak.” Fly Inn Beach’in sahibi Hakan Dalokay da bugünlerin geçici olduğunu umuyor: “Bu sezonun olumsuz etkilediğini gözlemliyoruz, ancak geçici bir dönem olacağını ön görüyoruz. Özellikle yurtdışından gelecek turist sayısında bir azalma söz konusu. Buna rağmen sektördeki zararın en azla atlatılacağına inanıyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz