Turizmde teşvik verilecek ülke sayısı artırılıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye turist getiren ülke sayısına yönelik teşviki 27 ülkeye çıkaracaklarını açıkladı.

25.12.2015 15:45:210
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmde teşvik verilecek ülke sayısı artırılıyor
İstanbul'da Türkiye Markası Reklam Kampanyası tanıtımında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Rusya'da yaşanan arızi sorunlar nedeniyle uyguladığımız turizm teşvikini genişletiyoruz. Türkiye'ye turist getiren ülke sayısına yönelik teşvikimizi 27 ülkeye çıkarıyoruz" diye konuştu.

Hükümet 2015 yılının Şubat ayında aldığı bir kararla Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki (BDT) sekiz ülkeden 400,000'in üzerinde turist getiren seyahat acentalarına, kredi garantilendirme fonu teminatıyla finansmana erişim teşvikleri getirmişti. Bu kapsamda belli havalimanlarına tarifesiz uçaklarla turist getiren turizm acentalarına uçak başına 6,000 dolar teşvik ödemesi yapılıyordu.

UÇAK TEŞVİKLERİ GENİŞLETİLECEK

Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus jetini düşürmesinin ardından Moskova ile gerilim tırmanmış ve Rusya Türkiye'ye yönelik turizmi de kapsayan bir dizi ekonomik yaptırım kararı almıştı. Bu kapsamda Rusya Türkiye'ye yönelik charter uçuşlarını askıya alıp, tur paketi satışlarına da yasaklama getirmişti. Davutoğlu uçak teşviklerini genişleteceklerini de söyleyerek, "Yeni yılda, Antalya, Muğla ve İzmir havalimanlarına tarifesiz uçaklarla turist getirecek olan acentelere desteğimiz artık belirli ülkelerle sınırlı olmayacak. Uçak başına verdiğimiz 6,000 dolarlık teşvik, bundan sonra sadece belirli ülkeleri kapsamayacak, çıkış noktası neresi olursa olsun bütün ülkelerden gelen uçaklar için uygulanacaktır" dedi.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz