Amazon'dan dev satın alma

Amazon Ortadoğu'nun en büyük e-ticaret platformu olan Souq.com’u satın almak üzere anlaştı.

29.03.2017 10:37:420
Paylaş Tweet Paylaş
Amazon'dan dev satın alma
Uzun zamandır Ortadoğu pazarında gözü olan Amazon nihayet bu konuda önemli bir adım atmış oldu. Bölgenin en büyük e-ticaret platformu olan Souq.com’u satın almak üzere anlaştı.

Anlaşmanın mali boyutu hakkında bir açıklama yapılmadı ancak Souq’un piyasa değerinin 1 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor. Souq.com’u satın almak için Amazon’la yarışan Dubai’nin en büyük emlak geliştiricisinin yan kuruluşlarından olan Emaar Malls pazartesi günü yaptığı açıklamada, souq.com için 800 milyon dolar tutarında bir teklifte bulunduğunu bildirmişti.

Yaklaşık 10 yıl önce Ronaldo Mouchawar, Samih Toukan ve Hussam Khoury tarafından kurulan Souq pazarın bir numaralı oyuncusu. Moucahwar’ın tahminlerine göre, Ortadoğu’da e-alışveriş pazarı 2016 yılında 20 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Souq bu işe başladığında, e-ticaret bölgede hemen hemen sıfırdı. İlk kurulduğunda, şirketin Dubai’de beş çalışanı vardı. Şimdi ise Arap dünyasında 3,000 çalışanı var ve 31 kategoride 8 milyonu aşkın ürün satıyor.

Standard Chartered analistlerinin tahminlerine göre, bölgede e-ticaret her yıl yüzde 30 büyüyor. Amazon ila Souq arasındaki anlaşmanın bu yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz