Dolandırılmamak için 'Bunları yemeyin!'

BKM’nin kart dolandırıcılığına karşı yürüttüğü bilinçlendirme kampanyası dikkat çekiyor.

8.04.2016 13:04:450
Paylaş Tweet Paylaş
Dolandırılmamak için 'Bunları yemeyin!'
BKM’nin, kart kullanıcılarını farklı ikna yöntemleri kullanarak dolandıran kişilere karşı bilinçlendirmek amacıyla başlattığı “BUNLARI YEMEYİN” kampanyası büyük ilgi görüyor. Bu tür sosyal mühendislik yöntemleri ile geliştirilen dolandırıcılık olaylarına karşı tebessüm ettiren bir iletişim yolu kullanarak, ünlü diyetisyen Taylan Kümeli'nin "BUNLARI YEMEYİN!" dediği kampanya ile amaç, kart kullanıcılarını dolandırıcılık yöntemlerine karşı bilinçlendirerek, SMS’le gelen şifreler ile kart bilgilerini başkaları ile paylaşmalarını engellemek.

Kampanyada, kart kullanıcıları, en yaygın dolandırıcılık yöntemlerine karşı:
-Dolandırıcılar tarafından gönderilen "tebrikler, kazandınız "SMS" leri ve,
-Dolandırıcıların polis, savcı, jandarma, bankacı, sigortacı tadı verdiği telefon aramalarını, “yememeleri” konusunda uyarılıyor.

Türkiye’nin dolandırıcılık oranları çok düşük

BKM verilerine göre 2015 yılında kartlı ödemeler sektöründe her 10 bin TL’lik harcamaya karşı sadece 1.1 TL’lik dolandırıcılık yaşanmıştır. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde bu tutarın 6-7 katı, ABD’de ise 11-12 katı dolandırıcılık yaşanmaktadır. Sistemsel olarak yapılan bu geniş çaplı yatırımların ve güçlü önlemlerin etkisiz kaldığı tek alan ise tüketicilerin, dolandırıcılarla kendi iradeleri ile paylaştıkları, gizli kalması gereken finansal bilgileri.

Canko, BKM ve bankacılık sektörü olarak güvenlik konusunda yıllardır teknoloji, sistem ve insan kaynağı açısından önemli yatırımlar yapıldığını hatırlattı ve şöyle konuştu: “ Chip&PIN geçişini tamamlayan ilk ülkelerden biriyiz. Bu konuda da yaptığımız bilinçlendirme kampanyaları ile bu geçişi çok hızlı tamamladık. Bankalarımızın dolandırıcılık izleme ve önleme yöntemlerini oldukça etkin bir şekilde uygulaması ve kartlı ödeme sektörü altyapımızın oldukça gelişmiş olması sayesinde dolandırıcılık rakamları en alt seviyelerde seyrediyor. Türkiye ödeme sistemlerinde en güvenli ülkelerden biridir.’’

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko sözlerine şöyle devam etti; “ Banka ve kredi kartı dolandırıcılığıyla ilgili mücadelenin, teknolojik alt yapı ve kart kullanıcısının bilinçlendirilmesi dahil olmak üzere tüm unsurlarıyla, başta bankalarımız, emniyet güçleri ve kamu otoriteleri olmak üzere tüm ilgili paydaşlar tarafında sürekli iyileştirilerek yürütülmesi gereken uzun soluklu bir mücadeledir. Kart kullanıcılarını bilinçlendirmek için başlattığımız sosyal iletişim kampanyası bankalarımız tarafından da kendi müşterileriyle paylaşılarak geniş kitlelere ulaşmıştır. ’’

"En güvenli ülkelerden biriyiz ama mücadeleye devam etmeliyiz"

Dolandırıcılık alanında sorunun kaynağına baktığımızda, kart kullanıcıları, bugün yaş ve sosyo-ekonomik durum gözetilmeden, SMS, telefon, e-posta ve sahte internet siteleri yoluyla kandırılmaya, kart bilgileri ele geçirilmeye ve dolandırılmaya çalışılıyor.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, kampanyada bu önemli konuya dikkat çekmek istediklerini söylerken şöyle konuştu: ‘‘Kurduğumuz bu gelişmiş sistemlerin hiçbiri kart kullanıcılarının kendi iradesiyle dolandırıcılarla paylaştığı kart bilgilerini koruyamaz. Bu vakalar sürekli şekil ve taktik değiştirerek hayatımızda olmaya devam edecek. Dolandırıcılıkla ilgili mücadelede teknoloji anlamında çok ilerideyiz ancak kart kullanıcılarını bilinçlendirme konusunda gidecek yolumuz var. Bu bankacılık sektörünün yanı sıra tüm ilgili paydaşlarla ortak yürütülmesi gereken, sürekli ve uzun vadeli bir mücadeledir ”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz