Erdemir'den ilk yabancı ortaklık

Erdemir Grubu, yeni bir gaz ayrıştıma tesisi kurmak üzere Alman Linde Grup ile yüzde 50-50 ortaklık kuruyor.

19.02.2016 15:04:360
Paylaş Tweet Paylaş
Erdemir'den ilk yabancı ortaklık
Erdemir Grubu, İsdemir'in üretimini desteklemek için, ihtiyacı olan ilave endüstriyel gaz ihtiyacını karşılamak, etkin ve verimli bir yönetimle maliyetleri azaltmak amacıyla, yeni bir gaz ayrıştıma tesisi kurmak üzere Alman Linde Grup Türkiye kolu ile yüzde 50-yüzde 50 oranda bir ortaklık yapısıyla hareket etmek üzere niyet mektubu imzaladı.

Erdemir Grubu'nun tarihindeki ilk yabancı ortaklık olacak bu yeni şirket, yeni endüstriyel gaz üretim tesisinin yatırımını üstlenecek. Tasarımı ve inşası Linde Mühendislik birimine ait olacak teknoloji harikası bu tesisi 20 aydan kısa bir sürede hizmete sokacak ve İsdemir’in mevcut gaz üretim tesislerinin mülkiyetini devralmaksızın işletilmesinden ve bakımından sorumlu olacak. İskenderun’da kurulacak yeni tesis ile İsdemir’in oksijen üretim kapasitesi yüzde 14 ve azot üretim kapasitesi yüzde 45 oranında artmış olacak.

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır konuyla ilgili olarak; “Avrupa sanayisinin lider ve en köklü firmalarından biri olan Linde’nin, eşit koşullarda bir ortaklığın içinde olma niyeti ve bu projenin temelden bir “greenfield” yatırımı içeriyor olması, Linde’nin Erdemir Grubu'na ve Türkiye’ye duyduğu güvene işaret etmektedir” dedi. Linde Grup CEO’su Dr. Wolfgang Büchele bu ortaklıkla ilgili “Türkiye çelik sektörü lideri Erdemir Grubu ile yapacağımız bu ortaklıktan dolayı çok memnunuz. Bu yatırımı hayata geçirerek büyüyen Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyor ve müşterilerimiz için nasıl katma değer yarattığımızı ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz