“Fintech İstanbul” kuruldu

İstanbul’da yapılan basın lansmanıyla, Türkiye’nin alanındaki ilk platformu, “FinTech İstanbul”un kurulduğu açıklandı.

2.02.2016 16:45:100
Paylaş Tweet Paylaş
“Fintech İstanbul” kuruldu
“FinTech İstanbul”, BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin de öncü desteği ile yola çıktı. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko FinTech alanındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve önümüzdeki yılların FinTech dönemi olacağını söyledi.

Dr. Canko, “FinTech İstanbul”a verdikleri desteğin nedenlerini anlatırken şöyle konuştu:

“Türkiye’de bugün FinTech girişim ve yatırımlarının çoğu ödeme sistemleri alanında gerçekleşiyor. Tüm bu kapsam içinde BKM, nakitsiz toplum hedefi doğrultusunda, “FinTech İstanbul”un da adeta doğal bir destekçisi olma konumunda. Tüm altyapı gelişimini 25 yıllık birikimiyle bu noktaya taşıyan BKM, yeni gelişen dijital dönüşüm doğrultusunda, yenilikçiliğe hız vermek, yeni girişimlerin önünü açmak ve finans sektörünün rekabetçi üstünlüğünü sürdürülebilir kılmak için çevresindeki ekosistemi desteklemeyi amaçlıyor. “FinTech İstanbul” da BKM’nin ekosisteminde doğal olarak destek verdiği bir oluşum olarak ön plana çıkıyor.”

KURUCU İSİMLER KİMLER?

‘‘FinTech İstanbul’’ Platformu’nu hayata geçiren öncü isimler arasında alanlarında Türkiye’de iyi tanınan uzmanlar da yer aldı. Bu isimlerden biri İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Yazıcı. Yazıcı, teknolojiye ve teknolojinin yaratacağı fırsatlara inanmış bir akademisyen olarak, bu alanlarda yaptığı araştırmalar ile tanınıyor. Türkiye girişimci ekosisteminin yakından tanınan isimlerden İhsan Elgin de Platform’a öncülük eden isimler arasında yer aldı. Elgin, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü olarak 6 yıldır yeni girişimci yetiştiriyor.

“FinTech İstanbul”un bir diğer kurumsal destekçi ise Startups.watch oldu. Startups.watch kurucusu Serkan Ünsal, bu platforma destek veren paydaşlardan biri olarak “FinTech İstanbul” web sitesi üzerinden bu alandaki en güncel ve kaliteli içerikleri paylaşacaklarını Türkiye ve dünyadaki tüm gelişmeleri kitlesiyle buluşturacaklarını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz