Givin, alışverişi hayıra dönüştürüyor

Kullanmadığınız eşyaları vererek eğitime ve gençlere destek olabileceğinizi biliyor musunuz? Başak Süer ve Ali Aksakarya’nın Nisan ayında hayata geçirdiği Givin bunu mümkün kılıyor.

28.09.2017 12:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
Givin, alışverişi hayıra dönüştürüyor

Kullanmadığınız eşyaları vererek ya da hoşunuza giden  ürünleri alarak eğitime ve gençlere destek olabileceğinizi biliyor musunuz? Başak Süer ve Ali Aksakarya’nın Nisan ayında hayata geçirdiği Givin bunu mümkün kılıyor.  Bu platformdan verdiğiniz ya da aldığınız her ürün ya da hizmetin tüm geliri  TOG, TEGV, Koruncuk, TOÇEV ve Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanıyor. Yakın zamanda kurumsal destekçilere de açılan platformun büyüyerek dünyanın farklı ülkelerinde de kullanılması hedefleniyor.

Araştırmalar son 10 yılda STK’lara yapılan bağışların azaldığını gösteriyor . Bağışın önündeki en büyük engel ise bağış tutarı. Başak Süer ve Ali Aksakarya tarafından kurulan platformda ise evde öylece duran, ne yapacağınızı bilemediğiniz eşyalarınızı verirken ya da ihtiyacınız olan bir şeyleri alırken fayda sağlayabiliyorsunuz. Elektronikten hobi eşyalarına, giyim aksesuardan kitaba kadar her kategoride ürün alıp verebileceğiniz Givin’de bugün 1,100 ürün listeli. 110 bin TL’nin üzerinde bir bağış potansiyeli anlamına geliyor bu. Bugüne kadar gerçekleşen bağış miktarı ise 20 bin TL’nin üzerinde.

Toms'tan ilham aldı

Givin’in kurucu ortağı Başak Süer, profesyonel iş hayatına devam ederken, topluma fayda sağlayan işlere emek harcaması gerektiği düşüncesiyle araştırma yaparken doğmuş Givin fikri. Konuşmayı eyleme nasıl dönüştürebiliriz diye düşünürken TOMS ayakkabılarının hikayesiyle karşılaştığını söyleyen Süer, çocuklar ve gençlere destek için nasıl bir sosyal girişim oluşturulabileceği üzerine çalışmaya başlamış. Herkesin evinde, ofisinde bir sürü kullanmadığı eşyası olduğunu, bunları satarak kazanacakları gelire ihtiyacı olmayan bir kitle olduğunu gören Süer, kullanılmayan eşyaların, marka ürün ve deneyimlerinin hatta bilgi ve becerinin bağış karşılığında verilebileceği bir platform kurabileceğini düşünmüş. Ve ortağı Ali Aksakarya  ile birlikte, Nisan ayında ise Givin hayata geçirilmiş. Bugün, platformda yapılan verilenlerin gelirlerinin TEGV, TOG, Tohum Otizm Vakfı, Koruncuk ve TOÇEV’e bağışlandığını söyleyen Süer, kendilerinin maddi potansiyeli olabilecek her türlü kaynağı bağışa dönüştürdüklerini dile getiriyor. Bu kullanmadığınız bir eşyanız da olabiliyor, bir deneyim, eğitim fırsatı da… Bugün platformda 110 bin TL’nin üzerinde bir bağış potansiyeli olduğunu dile getiren Süer, pazarlama yatırımı, beyaz yaka destekçilerin artması ve kurumsal işbirlikleriyle çok daha yukarılara çıkacağının altını çiziyor.

Kurumsal işbirliği anlaşması

Bağış yapmaya teşvik etmek için bir liderlik tablosu eklenmiş platforma. Liderlere farklı deneyimsel hediyeler verilmeye başlanmış. Platfrom, %20 servis bedeliyle sponsorluktan bağımsız sürdürülebilir ve büyütülebilir bir sosyal fayda sistemi inşa etmeyi hedeflese de güçlü bir iletişim için kurumların desteğine ihtiyaç duyuyor. İlk sponsorluk desteklerini de BKM Express’den almışlar. Kullanıcı haline gelen kurumların buradan hediye çeki vererek, hedef tüketicisine ürünlerini denettirebileceğini söyleyen Süer, kurumsal destekçi ve melek yatırımcı arayışında olduklarını anlatıyor. Eğitime sürdürülebilir bir sistem inşa ederek destek olmak isteyen bir grubun bu projeyi sahiplenmesiyle platformun daha da büyüyeceğini ve daha fazla insana fayda sağlanabileceğini düşünen Süer, uzun vadeli hedefinin dünyaya açılmak olduğunun da altını çiziyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz