LC Waikiki'den görme engellilere özel hizmet

Lc Waikiki, dünyada bir ilke imza atarak görme engelli bireyler için LCW Sense adlı uygulamayı hayata geçirdi.

3.10.2017 15:14:000
Paylaş Tweet Paylaş
LC Waikiki'den görme engellilere özel hizmet

 LCW Sense uygulamasıyla görme engelliler, giysi hakkındaki renk, kumaş, desen, yıkama talimatları, fiyat gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyor.

LC Waikiki, görme engelli bireylerin hayatlarında kolaylık sağlayacak LCW Sense uygulamasını hayata geçirdi. Dünyada bir ilk olan bu uygulama, LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç, LC Waikiki Strateji ve Süreç Geliştirme Direktörü Sanem Tuna ve Altı Nokta Körler Derneği Ankara Şubesi’nden Avukat Sevgi Bulut’un katıldığı basın toplantısında tanıtıldı.

Görme engelli bireylere tek başına alışveriş yapma özgürlüğü sunan LCW Sense uygulaması sayesinde giysinin rengi, deseni, kumaş türü, yıkama talimatları, fiyatı gibi tüm bilgilere ulaşılabiliyor. Appstore, Google Playstore’dan ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilebilen uygulamayla görme engelli bireyler; etikette yer alan bilgileri dinleyerek kıyafetlerin yıkama talimatlarını öğrenebiliyor, kombin oluşturabiliyor ve giysileri ayırt edebiliyorlar.

“Önceliğimiz insan”

Bu projeyi, LC Waikiki Sosyal Sorumluluk Platformu gönüllülerinin hayata geçirdiğini ifade eden  LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç, basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“LC Waikiki’nin odağında her şeyden önce “insan” yer alıyor. Önceliğimiz, toplumun refahı ve mutluluğu. Milyonlara hitap eden bir marka olarak kulağımızı her kesime açık tutmayı sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu projeye çalışmaya başladığımızda, Altı Nokta Körler Derneği’nden Sevgi Bulut’un change.org üzerinden bir kampanya duyurdu. Change.org’daki kampanya, görme engelli vatandaşlarımız için düşündüğümüz projeyi hayata geçirmemize ivme kazandırdı. Bir kişi bile olsa görme engelli bir müşterimizin kendi alışverişini yapabilmesi, tercihlerini kendisinin belirleyebilmesi ve hayatını böylece kolaylaştırabilmesi bizim için büyük bir önem taşıyor.”

“Her bilgiye ulaşılıyor”

LC Waikiki Strateji ve Süreç Geliştirme Direktörü Sanem Tuna ise uygulamanın hayata geçirilmesi ile ilgili şöyle konuştu:

“Sosyal Sorumluluk Platformu, LC Waikiki çalışanlarının tamamen gönüllü olarak kurduğu bir platform. ‘İyi giyinmek herkesin hakkı’ misyonumuzun odak noktasından hareketle zaman zaman fiziksel engelli ya da herhangi bir rahatsızlığı olan müşterilerimizden kullanımı kolay ürün önerileri alıyorduk. Görme Engelliler Projesi de bu platformun öncülüğünde birçok birimin desteğiyle hayata geçirildi. Kullanımı son derece kolay olan bu uygulama Appstore ve Google Playstore’dan ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilebiliyor. Uygulamanın ana menüsünde bulunan ‘oku’, ‘favoriler’, ‘gardırobum’ ve ‘yardım butonları’ ile çok kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Ürün barkodu okutularak giysi hakkında fiyattan, yıkama talimatlarına, renk ve desene kadar her bilgiyi edinmek mümkün. Kullanıcı ürünü beğenirse favoriler listesine, satın aldığı ürünü de gardırobum listesine ekleyebiliyor.”

 

“ALIŞVERİŞTE ÖZGÜRLÜK”

Projenin hız kazanmasında önemli bir rol oynayan Altı nokta Körler Derneği’nden Sevgi Bulut, bu aplikasyonun görme engelli herkes için alışveriş özgürlüğü olduğunu vurguladı. “Bu kıyafetimin rengi nedir diye sürekli birilerinden yardım almak zorunda kalmayacağım. Sabahları evden kıyafetlerimin rengini bilerek çıkacağım. Alışverişe tek başıma gidip alacaklarıma ve giyeceklerime kendim karar verebileceğim. Ben de sizler gibi moda olanı giyebileceğim. Yanımda sürekli birileri olmadan seçme, seçtiklerimi giyme özgürlüğünü tadacağım” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkanı Av. Suha Sağlam, Kadından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı bünyesinde çalışan Kadın Meclisinin girişimleri ile change.org’da başlatmış oldukları imza kampanyası sonucu LC Waikiki ile iş birliği halinde çalışmaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti. Sağlam, bu tür iş birliklerinin engellilerin erişim sorunlarına çözüm sunduğunu belirtti.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz