Louis Vuitton, Christian Dior’u satın alıyor

Dünyaca ünlü Fransız moda markası Louis Vuitton, bir diğer moda devi Christian Dior'u satın alıyor.

26.04.2017 12:47:210
Paylaş Tweet Paylaş
Louis Vuitton, Christian Dior’u satın alıyor
Dünyaca ünlü Fransız moda markası Louis Vuitton, "gençleşen" yeni yüzüyle pazar payında yeniden yükselişe geçerek rekabeti artıran Christian Dior'u satın alacak.

Louis Vuitton'un (LVMH) sahibi Fransız milyarder Bernard Arnault, Christian Dior'u 12.1 milyar euro (13.2 milyar dolar) karşılığında satın alarak moda dünyasındaki en büyük satın almalardan birini de gerçekleştirmiş olacak.

Bloomberg'ün haberine göre, yeni anlaşmayla Dior'un parfüm ve kozmetik ürünlerinin sahibi olan LVMH, Dior'un lüks giyim markalarını da satın almış olacak.

Bernard Arnault'un ailesi, ayrıca LVMH hisselerinin yüzde 47'sinin sahibi konumundaydı. Bu hisselerin dahilinde ise Dior parfümleri ve güzellik ürünleri de çoktan LVMH kapsamında bulunuyordu. Christian Dior'un moda ürünleri ile güzellik ürünleri LVMH satın almasıyla birleşerek kurumsal yapının sağlamlaşmasını da kolaylaştırmış durumda. Satın alma haberinin ardından LVMH hisselerinin değeri 3,2 oranında yükselirken, Dior yüzde 13 gibi sert bir yükseliş gerçekleştirdi. Dior yatırımcıları ise ödemelerini nakit ya da Hermes International hisseleri üzerinden yapabiliyor.

1946 yılında kuruldu

Tasarımcı Christian Dior, Marcel Boussac adlı iş adamının desteğiyle 1946 yılında moda evini açmıştı. Daha sonra; parfüm, saat ve aksesuar gibi farklı alanlara da yayılan ve New York, Londra, Tokyo gibi büyük şehirlere adım atan moda evi hızlı bir büyüme gerçekleştirmişti. Pierre Cardin ve Yves Saint Laurent gibi tasarımcılar da erken dönem kariyerlerinde Dior moda evi için çalışmışlardı. Christian Dior 1957 yılında hayatını kaybetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz