Olimpiyatlar ilk kez buluta taşınıyor

İlk kez “bulut”a taşınan 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın IT iş ortağı Atos, 200 bin saat süren testleri tamamladı.

14.06.2016 12:20:340
Paylaş Tweet Paylaş
Olimpiyatlar ilk kez buluta taşınıyor
IT şirketi Atos, olimpiyat oyunlarının resmi teknoloji iş ortağı olarak hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın iletişim, medya, spor ve güvenlik sistemleri ile ilgili tüm teknolojik altyapısı, Olimpiyat Oyunları Organizasyon Kurulu ve diğer teknoloji ortaklarıyla işbirliği içinde Atos tarafından tam olarak test edilip, değerlendirildi. Kapsamlı ve detaylı teknik provaların da tamamlandığını açıklayan Atos yetkilileri, özellikle oyunların en yoğun geçmesi beklenen 9, 10 ve 12 Ağustos tarihleri için tüm detayların hazırlık düzeylerinin başarıyla test edildiğini vurguladı.

Bu ikinci teknik prova, Atos’un şimdiye kadar gerçekleştirilmiş teknolojiye en çok “bağlı” ve dijital olimpiyat oyunlarını desteklemek için kullandığı titiz test stratejisinin en son basamağını oluşturuyor. Olimpiyat tarihinde ilk kez bulut sisteminde yönetilen Akreditasyon ve Gönüllü Portalı gibi IT uygulamalarının da test edildiği bu test süreçlerinin 200 bin saati aştığını ekleyelim.

Son teknik provada Atos ekibi, 22 Olimpiyat alanında meydana gelebilecek sel, internet bağlantısı kopmaları, elektrik kesintileri, yarışma takviminde yapılacak değişiklikler ve güvenlik saldırıları gibi yaklaşık 1000 farklı felaket senaryosunu test etti.

MİLYARLARCA İZLEYİCİYE TEKNOLOJİ ŞOVU

Konuyla ilgili açıklama yapan Atos Büyük Etkinlikler Genel Müdürü, Ticari Grup Şefi Patrick Adiba, “Atos, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları alanlarındaki yüz binlerce kişinin yanı sıra tüm dünyada ekranları başında oyunları seyredecek milyarlarca izleyiciye global bir teknolojik deneyim sunmaya hazırlanıyor” diyor.

Son teknik provanın Atos’un Olimpiyat Oyunları yolculuğunun birçok mihenk taşından yalnızca biri olduğunu hatırlatan Adiba, “Atos teknoloji sistemlerinin ve de oyunlarda görevli Atos ekibinin hazırlık düzeyleri için gerçekleştirilen bu uzun soluklu test süreci, dünyanın en büyük ve aynı zamanda en karmaşık spor etkinliğinin IT ihtiyaçlarının kusursuz bir şekilde giderilebilmesi için olmazsa olmazlardan... ” diye ekliyor.

Rio 2016 Teknoloji Direktörü Elly Resende ise şu açıklamada bulunuyor:
“Tıpkı test etkinliklerine katılan 7000 adet sporcunun antrenman yapması gibi, Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları Organizasyon Kurulu ve diğer teknoloji ortaklarından 450 adet IT uzmanı da, bu yılki oyunların arifesinde 200 bin saatin üzerinde süren IT sistemi testlerinden geçti. Olimpiyat oyunu koşullarına son derece yakın bir şekilde, gerçek mekanlarda, gerçek durumlar canlandırılarak yapılan bu testlerle, Olimpiyat Oyunlarının başarılı bir şekilde geçmesinde rolü olacak tüm kilit aktörlerin oyunlara tamamen hazır hale getirilmeleri sağlandı.”

1992 yılından beri Olimpiyat Oyunlarına IT çözümleri sunan Atos, Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’nın dijital dönüşümü açısından çok önemli bir iş ortağı olma vizyonunu sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz