Yeni ortağı Avrupalı banka

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Akfen Holding’in yenilenebilir enerji şirketlerine sermaye yatırımı yaptı.

16 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni ortağı Avrupalı banka
Hamdi Akın'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Akfen Holding’in bağlı ortaklıkları Akfenhes Yatırımları ve Enerji Üretim A.Ş., Akfenres Rüzgar Enerjisi Yatırımları A.Ş. ile birlikte güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren ve Holding’e devri için hisse satış sözleşmesi imzalanan Karine Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (Karine GES) yatırım yapması için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yapılan görüşmeler sonuçlandı.

100 MİLYON DOLARLIK ORTAKLIK SÖZLEŞMESİ

Akfen Holding, yapılan görüşmeler neticesinde yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren bağlı ortaklıkları Akfenhes, Akfenres, Akfen Toptan ve Holding’e devrinin ardından Karine GES’in bir çatı altında toplanarak yapılandırılacak olan yenilenebilir enerji şirketinin toplam yüzde 20 oranındaki hisseleri için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile 100 milyon dolar karşılığında ortaklık sözleşmesi imzaladı.

Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, enerji sektöründeki yatırımların şirketin büyüme hedefleri kapsamında önemli bir yer tuttuğunu belirterek “Yapılandırılacak yenilenebilir enerji şirketine EBRD tarafından aktarılacak tutarlar halen devam eden yatırımlar ve bundan sonra karar verilecek yeni yatırımların gerçekleştirilmesinde kullanılacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.