Yerli otomobile göz dikti

Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, “Yakın dönemde yerli otomotivin milli kilitçisi olmayı hedefliyoruz” dedi.

9.10.2017 15:06:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yerli otomobile göz dikti

Silivri’den dünyanın 80 ülkesine; telekomdan askeriyeye, iş makinalarından ameliyathanelere kadar geniş bir yelpazede güvenlik kilitleri üreten Mesan Kilit, yerli otomobile göz dikti. Şirketin Genel Müdürü Mustafa Mertöz, “Yakın dönemde yerli otomotivin milli kilitçisi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Ar-Ge çalışmalarına yaptığı yatırımlar ve ürettiği inovatif ürünlerle Avrupa’nın ilk üç firması arasında yer alan Mesan Kilit, kullanım alanlarını her geçen gün genişletiyor. 80 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Mesan Kilit Genel Müdürü Mustafa Mertöz, Türkiye’nin yerli otomobili için kilit üretmeye hazır olduklarını belirtti.Ağır iş makinelerine yönelik ürünler ürettiklerini de ifade eden Mustafa Mertöz, “Greyder ve buldozerin bir takım aksesuarlarını üretiyoruz, bunu bir adım ileriye götürüp kamyon, traktör gibi daha binilebilir araçlara yönlendireceğiz, daha sonra ise otomotiv sektörünü hedefledik. Seneye alacağımız bir kalite sertifikası var, aldıktan sonra artık otomotiv sektöründe de faaliyet göstereceğiz. Yakın dönemde yerli otomotivin milli kilitçisi olmayı hedefliyoruz” dedi.

"Patentte Almanların önündeyiz"

Seneyi çok başarılı geçirdiklerini kaydeden Mertöz, yılı 110 milyon lira ciro ile kapatmayı hedeflediklerini ifade etti. 1979 yılında kurulan şirket, Silivri’deki fabrikasından dünyaya kilit ihraç ediyor. Türkiye’de pazar lideri olan şirket Avrupa da ise ilk 3’te yer alıyor. Ulusal ve uluslararası anlamda 15 farklı patentlerinin olduğunu söyleyen Mustafa Mertöz, patent konusunda Alman firmalarının önünde olduklarını kaydetti. Almanya Hannover fuarında sergiledikleri jeneratörlerde kullanılan patentli kilit sisteminin, bir Alman firması yetkilisinin bu ürünün kendilerinin patentli ürünü olduğunu iddia etmesiyle ilgili yaşadıklarını şöyle anlattı: “Biz bu konuyu detaylı konuşmak için kendilerini standımıza davet ettik. Yapılan karşılıklı araştırmalar sonucu ürünümüzün tescil ve patent çalışmaları onlarınkinden 3 ay önce bitmiş hatta satışa başlamış olduğunu ispatladık.”

"22 bin metrekarelik üretim tesisi faaliyete geçiyor"

Silivri'deki üretim tesisini genişleteceklerini söyleyen Mustafa Mertöz, Ekim ayında 22 bin metrekarelik ilave tesislerinin devreye gireceği bilgisini vererek, “Böylelikle Silivri bölgesinde toplamda 35 bin metrekare kapalı alana sahip olacağız. Tesisin inşasına yaklaşık 10 milyon dolar harcadık. Önümüzdeki dönemde ise 5 milyon dolarlık makine ve teçhizat yatırımı daha yapacağız. Toplamda da 35 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet göstermiş olacağız” diye konuştu.

İngiltere’de pazarın ikincisi

Türkiye'de pazar lideri olduklarını söyleyen Mustafa Mertöz, artık Türkiye'yi de ürün sattıkları ülkelerden biri olarak gördüklerini aktardı. Şu an satış anlamında Türkiye'de elde ettikleri geliri hiçbir ülkede elde etmedikleri bilgisini veren Mertöz, “Ama o rakamlara çok yakın ülkeler var. İngiltere'de pazar ikincisi, İtalya'da pazar üçüncüsü ve birçok Avrupa ülkesinde sayılı yerdeyiz. Son 3 senelik dönemde özellikle Amerika’yı kendimize hedef belirledik, bu pazarda büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz