"9 tipe de bürünen iyi liderdir"

Mükemmel bir lider tipinin olamayacağını söyleyen Mario Sikora, iş insanlarına farkındalık kazandırıyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"9 tipe de bürünen iyi liderdir"


LİDERLİĞE KATKISI VAR MI?
Enneagram kişilerin kendilerini fark etmelerini sağlıyor. Kendimi fark ederek başkaları ile iletişim kurarken şirketi karmaşık bir duruma sokmamış olurum. Benim deneyimlerime göre, birçok farklı enneagram karakterine sahip liderler ideal olabiliyor. Yani sadece bir tip için iyi lider özelliği diyemem. Kişiler 9 ayrı karakterin özelliklerini bildikleri zaman duruma en iyi adapte olacak özelliğe göre davranabilir.

KRİZDE EN ŞANSLI TİP
Aslında şu anda en fazla tip 8, 3 ve 7’nin ortaya çıktığı görülüyor. Yani meydan okuyan, başarı odaklı ve maceracı liderler öne çıkıyor. Onların özelliği böyle zamanlarda insanlara güven ortamı sağlamaları. Eğer şirketlerin liderleri bu tipe ait değilse o zaman bu tiplere ait insanları bulmalılar.

HER KARAKTERİN DÜNYACA ÜNLÜ TEMSİLCİLERİ

BILL GATES, ARAŞTIRMACI TİPTE
Bill Gates tip 5 yani araştırmacı bir lider. Bu kişiler analitik davranmayı çok sever. Çok fazla bilgiye sahip olmak isterler. Kitaplarıyla ve bilgisayarlarıyla baş başa kalmayı çok severler. Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer ise meydan okuyucu ve güçlü özelliğini taşıyan tip 8’e uyuyor. Ballmer yönetmeyi seven bir lider.
BRANSON TAM BİR MACERACI Virgin Group’un CEO’su Richard Branson ise maceracı ve heyecanlı olan tip 7 enneagram özelliğine sahip. Bu tiptekiler yeniliği sever, müşterilerin isteklerini fark eder. Devamlı neyi farklı yapabileceklerini araştırırlar.
JOBS TİP 4 ÖZGÜNLÜĞÜNDE Apple’ın CEO’su Steve Jobs tip 4 yani özgün kişiliğe sahip. Oldukça yaratıcı. Tasarım konusunda yüksek kalite arayışında. İşadamları arasında popüler olan bir diğer özellik de tip 3, yani başarıya odaklananlar.
ARNOLD’IN BAŞARISININ NEDENİ Bu açıdan iş dünyasından bu tipe uygun bir kişiyi söylemek biraz zor ama tip 3 için en uygun lider Arnold Schwarzenegger. Arnold, aklına gelen her şeyi yapabilecek seviyede bir lider. Devamlı bir sonraki adımı planlayan bir kişi. İlk önce en iyi vücuda sahip kişi oldu, daha sonra emlak sektöründe çok başarılı oldu. Ardından politikaya atıldı. Devamlı standartlarını aşma gibi bir hedefi var ve bu hedeflerde başarılı da olabiliyor.
OBAMA’NIN İLETİŞİMİ KUVVETLİ Tip 2 iletişimi kuvvetli, yardım seven kişilerden oluşuyor. Bunlar devamlı ilgi göstermeye odaklı kişiler. Örneğin Rahibe Teresa’yı bu gruba dahil edebiliriz. Tip 9 ise barışçı olan kişiler özelinde bir enneagram tipi. Buna en uygun lider eski Amerika başkanlarından Ronald Reagan. Sakin ve barış odaklı bir lider. Diğer bir tip 2 liderin de Barack Obama olduğu söyleniyor.

“TÜRK LİDERLER DAHA AZ DEMOKRATİK”

CAPITAL: Türk iş insanları ve liderleri hangi enneagram tipine uyuyor?
- Bir genelleme yapmam çok zor. Ancak Türk liderlerin emretme konusunda güçlü olduklarını düşünüyorum. Buradaki liderler biraz daha az demokratik görünüyor. Düzen liderin kontrolünde devam ediyor.
CAPITAL: Sizce bu durum ekonomik yapıdan mı kaynaklanıyor?
- Olabilir. Yaşam eğrilerinde daha etkin olabilmek için belki bu şekilde davranmaları gerekebilir. Daha fazla enerjikler, kavga edecek daha çok şey var. Şirketlerin yaşaması için böyle liderlere ihtiyacı olabilir. Bu nedenle daha fazla güçlü liderlere ihtiyaç olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.