"9 tipe de bürünen iyi liderdir"

Mükemmel bir lider tipinin olamayacağını söyleyen Mario Sikora, iş insanlarına farkındalık kazandırıyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"9 tipe de bürünen iyi liderdir"


DUYGUSAL ZEKA LİDERDE NE İŞE YARAR?

DAVRANIŞLARI KONTROL ETMEK
Duygusal zeka liderlik özellikleri arasında çok önemli bir yere sahip. Kitabımızda duygusal zekanızın ne olduğunu ve davranışlarınızı kontrol edebilmeyi öğrenebileceğinizden bahsediyoruz. Duygusal zeka duyguları değil duygular karşısında davranışları kontrol etmektir.
BİRÇOK DUYGUYU İÇERİR Duygusal zeka birçok duyguyu içerir. Enneagram ise bizim bu duygular karşısında nasıl bir tepki verdiğimizi fark etmemizi ve o tepkileri yönetmemizi sağlıyor. Mesela güçlü ve meydan okuyucu özelliği taşıyan tip 8 için sinirli olmak çok önemli bir konu. Tip 8’e uygun olan liderler çalışanlarına karşı güçlü gözüken, agresif patronlar.
KENDİNİ TANIMAYA YARDIMCI Çalışanları tarafından korkulan bir yönetici konumundalar. Bu nedenle çalışanlar bu patrona bilgiyle gitmez, yanlışları ondan gizler. Patron böyle bir durumda kendini tanır ve etrafında yaydığı enerjiyi görürse bu davranışı değiştirme konusunda motive olabilir. Tip 2, yardım sever ve iletişim odaklı kişileri içerdiği için bu tipte yer alanlar devamlı başkalarının dertleriyle ilgilenir. Ancak bu esnada gerçek işlerini yapamayabilirler. Duygusal zeka bunu anlamalarını ve bu duyguların sağladığı davranış şeklini kontrol etmeyi sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.