"Basit kurallar başarıya götürür"

MIT öğretim üyesi Prof. DONALD SULL, Prof. Kathleen M. Eisenhardt ile birlikte “Basit Kurallar: Karmaşık Bir Dünyada Nasıl Başarılı Olursunuz” (Simple Rules: How to Thrive in a Complex World) adlı kitabı yazdı. Strateji konusunda uzman olan Sull, her şirketin kendi basit kurallarını oluşturması gerektiğini söylüyor. Çünkü ona göre basit kurallar, iyi kararlar aldırırken şirket stratejisi içinde davranabilme esnekliği de sağlıyor. Apple ve Mittal’ı örnek gösteren Sull, bu dev şirketlerin basit kurallar belirleyerek başarıya ulaştığını düşünüyor.

20.08.2015 16:18:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Basit kurallar başarıya götürür"

MITTAL'IN FORMÜLÜ
TECRÜBEDEN YOLA ÇIK
En iyi basit kurallar, genelde şirketin önceki tecrübelerinden kaynaklanır. Çelik kralı Lakshmi Mittal’ın Endonezya, Trinidad ve Meksika’daki ilk işleri, daha sonraki alımları için bir baz oluşturdu. 
BAŞKA PİYASALARA YÖNEL Buna “Tüm dünyayı alım hedefleri için tara” kuralı da dahildi. Bu sayede Mittal, daha eski çelik üreticilerinin göz ardı ettiği Kazakistan ve Trinidad gibi piyasalarda fırsatlar olduğunu gördü. Bu kural Mittal’a, daha büyük çelik üreticileri ABD, Japonya ve Batı Avrupa gibi gelişmiş piyasalarla ilgilenirken doğru zamanda gelişmekte olan piyasalara yoğunlaşma şansı verdi. 
KAYNAĞA YAKIN OL Mittal’ın bir diğer kuralı da “Az maliyetli, demir hammaddesine yakın” üretim tesisleri aramaktı. Devletlerle ilk pazarlıklar birçok devlet kontrolündeki şirketin tesisleri kötü olduğundan değil ama kötü yönetildiklerinden para kaybeden operasyonlarından kurtulmak istediğini gösterdi. 
SATMAK İSTEYENİ BUL Bu da “Satmaya meyilli satıcıları ara” kuralının doğmasına yol açtı. Bu satıcılar da tipik olarak zarar eden kamu kuruluşlarıydı. Böyle satıcılar bulmak suretiyle Mittal, iyi koşullarla ve ucuza alım yapabiliyordu. Mesela Meksika Hükümeti 2,2 milyar dolara mal ettiği bir tesisi Mittal’a 220 milyon dolara sattı ve bunun 195 milyon dolarını da devlet bonolarıyla finanse etti.
ESNEK OL Ancak kurallar sınırlı tecrübeye dayandığı zaman çok sağlam olamayabilir. “Durumlar değiştiği zaman kuralları tekrar değerlendirmek” gerekir. Mesela Mittal, en başlarda elektrikli fırın kullanan bir teknolojiyi tercih ediyordu. Ancak şirketi büyüdükçe kuralını daha başka teknolojileri kullanan tesisleri alacak şekilde esnetti.

BASİT KURALIN 8 FAYDASI
1. Basit kurallar bir dizi yol gösterici, kılavuz ilkelerdir. 
2. Bunlar, özel durumlara göre “terzi işi” oluşturulmalı. 
3. Darboğazları olan tek ve iyi tanımlanmış bir aktivite uygulanmalı. 
4. Şirketler, stratejik hedefleri ve günlük aktiviteler arasındaki boşluğu, az sayıda kılavuz ilkeyle azaltabilir. 
5. Bu stratejiyle kısa dönem fırsatlar yakalanırken şirket stratejisi içinde davranabilme esnekliğini de sağlar. 
6. Bilginin ve zamanın kıt olduğu durumlarda iyi kararlar almayı sağlar. 
7. Sınırlı sayıda basit kural, asıl önemli olana odaklanılmasını kolaylaştırır. 
8. İnovasyonu artırır ve şirketlerin yeni ortaklıklar kurmalarını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz