Kim kaç yılda CEO oldu?

Şirketin en tepesine ulaşmak için kaç yıl çalışmak gerekiyor?

2.10.2014 16:18:451
Paylaş Tweet Paylaş
Kim kaç yılda CEO oldu?


15 yılda CEO koltuğuna oturmak için ortalama 2-3 yılda bir atama almak gerekiyor. CEO olma süresi 15 yılın altına indiğinde ise kademeler arası atamanın daha hızlı gerçekleşmesi gerekiyor. Farklı bir şirkete transfer olmak bu süreyi kısaltıyor. Bu nedenle en hızlı CEO’lar, yaptıkları şirketler arası transferlerle CEO olma süresini kısaltıyor.

CESURLARA DİKKAT!
En hızlı CEO’ların en önemli özelliklerinin başında hırs, cesaret ve çalışkanlık bulunuyor. Uzmanlara göre işi ve insanları iyi yönetmek, değişime hızlı adapte olmak da hızlı CEO’larm güçlü yanları arasında. Intel’in yeni nesil teknolojilerine yön vermek üzere başkan yardımcısı olarak Silikon Vadisi’ne atanan Ayşegül İldeniz de yurtdışı görevlere talip olma cesaretini geçmişte gruptaki üst düzey Çinli bir kadın yöneticinin yükselme grafiğinden etkilenerek aldığını söylüyor.

Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan da kısa süre içinde CEO’luğa yükselen profesyonellerin, diğerlerine göre daha cesur olduğuna dikkat çekiyor. Özcan, “Kariyerinde hızla yükselen bireyler, hızlı karar alıp uygulayabilen kişiler oluyor” diyor.

11 yılda genel müdürlük pozisyonuna yükselen Dassault Systemes Türkiye Genel Müdürü Burak Süsoy da değişen iş koşullarının eskiye göre daha genç liderleri zirveye taşıdığı kanısında. Süsoy’a göre eskiye göre daha sosyal daha dinamik ve devrim gerektiren iş hayatı gençleşmeyi zorluyor.

PageGroup Genel Müdürü Hugo Campo da “Hızlı büyüyen, yeni gelişen sektörlerde yetişmiş üst düzey yönetici sayısının az olması genç yöneticilerin kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmasını sağlıyor” diye değerlendiriyor.

ZİRVEYE ÇIKMA FORMÜLÜ
Hızlı genel müdürlere otomotiv, bilişim, teknoloji, sağlık, hızlı tüketim ürünleri ve perakende sektörlerinde daha sık rastlanıyor. Satış ve pazarlamada kariyer hayatına başlamak da hızlı yükselmeyi beraberinde getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

ercan geyik 18 TEMMUZ 2017, 7:37

En sevdiğim sözlerin başında At sahibine göre kişner. Elemanlarıma ise Yaptığınızı asla yeterli bulmayın derim. Saygılarımla

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.