Kim kaç yılda CEO oldu?

Şirketin en tepesine ulaşmak için kaç yıl çalışmak gerekiyor?

2.10.2014 16:18:451
Paylaş Tweet Paylaş
Kim kaç yılda CEO oldu?
Eskiden CEO olmak için 25-30 yıl çalışmak gerekiyordu. Bugün ise bu süre 15 yılın altına kadar indi. Özellikle teknoloji, bilişim, sağlık, perakende gibi dinamik sektörlerde, CEO’luk koltuğuna kısa sürede oturmak mümkün. Uzmanlar, zirve tırmanışının daha da kısalacağı konusunda hemfikir.

İŞTE İŞ İNSANLARININ OKUMASI GEREKEN KİTAPLAR! TIKLAYIN...

Bu düşüncenin temelinde ise yeni teknolojilerle birlikte yeni kuşağın kariyer basamaklarını hızlı çıkacağı görüşü yatıyorahoo’nun CEO’su Marissa Mayer, geçtiğimiz ay şirketin COO’su Henrique de Castro’yu istenilen reklam bütçelerini gerçekleştiremediği için kovmasıyla gündeme geldi. Bu gelişme, Mayer’i tanıyanlar için sürpriz olmadı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İş hayatında hırslı olduğu kadar hızlı sonuç istemesiyle tanınan 38 yaşındaki Mayer, kariyer basamaklarını da hızlı tırmandı. ABD’nin ünlü üniversitesi Stanford’dan mezun olduktan tam 13 yıl sonra Yahoo’nun CEO’su oldu.

ABD’de yöneticilerin ortalama 30-35 yılda CEO olduğu düşünülürse Mayer, bu sürenin 3’te 1’i zamanda zirveye çıkmayı başardı. Geçtiğimiz yıl, dünyanın en büyük mikro işlemcisi Intel’in dünya başkan yardımcısı olarak atanan Ayşegül İldeniz’in de kariyerine Mayer gibi teknoloji alanında başlaması, kısa sürede yükselmesini sağladı.

16 yıl önce Intel’in Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nden sorumlu pazarlama müdürü olarak işe başlayan İldeniz, 3 yılda şirketin Türkiye genel müdürü oldu. Genel müdür olduktan 3 yıl sonra da Intel’in faaliyet gösterdiği 67 ülkenin başkanlığına atandı.

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, Hedef Alliance’ın CEO’su Bülent Denkdemir, Stefanel’in eski CEO’su Füsün Çevikel Kuran da iş hayatına başladıktan sonra 5 yıl geçmeden zirveye yükseldi. Yaptığımız araştırma da Türkiye’nin önde gelen 30 CEO’sunun 15 yıldan önce zirveye yükseldiğini gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

ercan geyik 18 TEMMUZ 2017, 7:37

En sevdiğim sözlerin başında At sahibine göre kişner. Elemanlarıma ise Yaptığınızı asla yeterli bulmayın derim. Saygılarımla

Yorum Yaz