Unutulmaz kriz yönetimi

İş dünyasının önde gelen isimleri, krizleri nasıl yönettiler ve edindikleri kazanımlar neler oldu? İşte yanıtlar…

11.03.2016 15:17:520
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmaz kriz yönetimi
AHMET MUSUL / EKOL YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"GEMİLERİ KİRALAYAMAYINCA SATIN ALMA TAAHHÜDÜ VERDİK"
NASIL İKNA ETTİK?

Benim en net hatırladığım kriz, ro-ro yatırımıyla ilgiliydi. Ro-ro gemilerimizin kiralanmasıyla ilgili bir sorun yaşadık. Şirket önce gemileri vermek istedi. Kiralamak yerine gemileri satış taahhüdü ile kiralayacağımızı söyleyerek çalıştığımız şirketi ikna ettik.
İNANILMAZ KÖTÜYDÜ
Yapılan bu anlaşmayla piyasanın çok düşük olduğu bir dönemde kiralama yaparken piyasanın yükseldiği dönemde o gemilerin bize satılmasını sağlamış olduk. Tüm bu süreç iki hafta sürdü ve bizim için inanılmaz kötüydü.
BİRÇOK ŞEY TERS GİTSE DE...
Yaşadığım bu krizle birçok şey çok ters gitse dahi krizin içinden çok güzel fırsatların çıkabileceğini öğrendim. Umudunuzu en çok kaybettiğiniz dönemler bile aslında beklediğinizden daha büyük güzellikler barındırabiliyor.

KENAN YAVUZ / PETKİM CEO’SU 
"BORÇLANMA HER ZAMAN MAKUL OLMALI"
BÜYÜK BASKI 

Yönettiğim en kritik kriz, 2008 krizidir. Hızla düşen fiyatlar, stok ve üretim süreçlerindeki yüksek maliyetli girdiler nedeniyle dayanılmaz zararlara neden olabilecek türdeydi. Bir yandan sabit giderler diğer yandan üretimin sürdürülebilir olmaması büyük bir baskı yaratmıştı. 
SİPARİŞLERİ İPTAL ETTİM 
Öngörülerimize dayalı bir strateji izledim, hızlı fiyat düşüşleri ile elimizdeki yüksek maliyetli ürünleri mümkün olduğunca az zararla elden çıkarırken, diğer yandan hammadde girişlerini durdurdum ve siparişlerimizi iptal ettim, fabrikaların kapasite kullanımlarını düşürdüm. İşleyecek yüksek maliyetli hammaddesi olmayan fabrikaların üretimini durdurdum. Önce satış sonra üretim stratejisi izledim. Sıkıntıda olan müşterilerime yardım ederek onların güvenini kazandım. 
PAZAR PAYINI ARTIRDIK 
Kriz yönetiminden büyük bir başarıyla çıktık. Pazar payımızı artırdık ve çok kısa sürede tekrar tam kapasite çalışma fırsatı yakaladık. Fabrikaları kapattığımız dönemde dahi işçilerimizin ücretlerini tam ve eksiksiz ödeyerek ne kadar güçlü bir şirket olduğumuzu göstermiş olduk. 
GELECEĞİ OKUMAK 
Her krizin doğru yönetilirse aynı zaman içinde fırsatlar barındırdığını öğrenmek önemli bir kazanım oldu. Dünyayı yakın izlemek, hissetmek, geleceği okumak ve analiz etmenin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Her zaman minimum stok, her zaman güçlü bir bilanço ve güçlü öz varlık sahibi olmanın önemini gördük. Borçlanmanın makul olması gerektiğini anlamış olduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz