"1 Numaralı iş doğru insanı işe almaktır"

Uzun ömürlü olmak isteyen şirketlere de İK'yı gündemlerinin ana maddelerinden biri yapmalarını tavsiye ediyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
1 Numaralı iş doğru insanı işe almaktır


GE'nin efsane CEO'su Jack Welch, Amazon.ccn'uıı yaratıcısı Jeff Bezos ve HP'yi kuraıı Bili Hewlett ile Dave Packard'ın tek ortak özellikleri yaratıcı iş zekaları değil. Aslına bakılırsa onları aynı noktada birleştiren en önemli özellikleri, insan kaynağını seçme ve değerlendirme konusundaki başarıları. Egpn Zehnder International'ın yönetim kurulu eski üyesi Claudio Fernandez Araoz, bu dört liderin bugüne kadar iş dünyasında insan kaynağını merkeze koyarak başarıya ulaşma anlamında öne çıktığını belirtiyor. Araoz aynı zamanda İK seçiminin şirketlerin yaşamaya devam edebilmesi için kritik önem taşıdığını vurgulayan bir de kitap yazdı. "Great People- Great Decisions" (Doğru Kararlar, Doğru Liderler) kitabında geniş çerçeveli olarak bu konuyu ele alıyor. Claudio Fernandez Araoz, bugünün iş dünyasında da liderlerin en temel özelliklerinden birinin doğru kişileri işe almak ve onları terfi ettirmek olması gerektiğini savunuyor. Araoz, "Şirketin geleceğini, satışlarını, risklerini yönetme gibi kritik işler o yöneticinin kurduğu ekibe ve onun işleyiş biçimine bağlı" diye konuşuyor.
Peki liderler kritik insan kaynağı seçimine neye göre yapmalı? Araoz, bu soruyu da şöyle yanıtlıyor: "Düşük pozisyondaki çalışanları potansiyele göre değerlendirmek gerekiyor. Ancak yüksek seviyeli liderler için deneyim çok daha önemli. Tüm seviyeler için belli bir zeka, birlikte çalışabilme özelliği ve yüksek EQ şart." Egon Zehnder International'ın yonetim kurulu eski üyesi Claudio Fernandez Araoz, şirket yönetiminde ve liderlikte insan kaynağı seçiminin önemini, bu konuda yapılacak yanlışların ne gibi sonuçlara yol açabileceğini Capital'e anlattı:

Capital: 
"Doğru Kararlar, Doğru Liderler" adlı kitabınızda, doğru kararın doğru kişileri işe almak ya da terfi ettirmek konusunda kişisel yetkinliği artıracak bir kaynak olduğunu söylüyorsunuz. Bu yetkinliğe sahip olmak neden önemli?
- Şirketler için doğru kişileri işe almak kadar önemli hiçbir şey yok. Bu durum özellikle yönetici olduğunda daha da önemli hale geliyor. Çünkü şirketin geleceğini, satışlarını, risklerini yönetmek gibi kritik işler, o yöneti-cinin kurduğu ekibe ve onun işleyiş biçimine bağlı. Doğru kişilerin işe alınması veya doğru kişilerin terfi ettirilmesi hem şirketler hem yöneticilerin kişisel başarıları açısından çok önemli.

Capital: Kitabınızda Jack Welch'in genç bir yöneticiyken insan seçimi konusunda yüzde 50 başarılı olduğunu, ancak 30 yıl sonra bu başarısının yüzde 80'e ulaştığından bahsediyorsunuz. Bu yetkinliği artırmak için ne yapılmalı?
-  Bence Jack Welch doğru kişileri seçme ve yönetme konusunda yüzyılın yöneticisidir. Aslına bakarsanız, GE'nin başına geçtikten sonra insan ve şirket değerini ortaya çıkaracak çok önemli bir kültür yarattı. Boston'daki evinde onunla sohbet ettiğimde bana, "Claudio, doğru kişileri seçmek zor, onları yönetmek daha da zor" demişti. Seçim konusunda yüzde 50 başarılı olduğunu söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz