100 kalemde tasarruf

İnsan çıkarmadan 100 kalemde tasarruf mümkün

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
100 kalemde tasarruf


NELERDEN UZAK DURULUYOR?

Geçmiş yıllarda şirketler, tasarruf yapmak üzere işe koyulduğunda önce “personel” tarafına bakılırdı. Şimdi ise “eleman çıkarmak” neredeyse hiçbir şirketin öncelikli tasarruf kalemi arasında yer almıyor. Bundan dolayı da eskiye göre şirketlerin tasarruf etmek için uzak durduğu kalemlerin başında insan kaynakları, eğitim ve danışmanlık bütçeleri geliyor. Son 5 yılda tasarruf odaklı olarak tüm süreçlerini yenileyen ING Bank da tasarruf yaparken ödün verilmeyen tek konu iş kalitesi... ING Bank Kurumsal Marka Stratejisi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Seçil Refik, “Tasarruf yaparken iş kalitemizden hiçbir zaman ödün vermiyoruz” diyor ve ekliyor: “Aslında kaynaklarımızı akıllı kullanmaya odaklanıyoruz.” Vodafone’da da kaliteyi azaltacak, motivasyonu bozacak tasarruf önlemlerinden uzak duruluyor. Vodafone Başkan Yardımcısı Hasan Süel, “Tasarrufu yapabileceğimiz hemen bütün alanlarda yapmaya gayret ediyoruz. Ancak bunu yaparken hizmet kalitemizi azaltacak, çalışma arkadaşlarımızın iş ve profesyonel gelişim ortamını bozacak tasarruflara gidilmesi söz konusu değil” diye konuşuyor. Finans danışmanı Erkan Kurt da insan kaynakları konusunda yapılacak tasarruflarda dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Kriz zamanında yapılan tasarruf uygulamalarına piyasa düzeldiğinde de devam eden şirketlerin çalışanlarında motivasyon kaybına neden olduğunu söyleyen Kurt, “Bazı şirketler, insan kaynaklarındaki gereksiz tasarruf tedbirleriyle yetişmiş eleman kaybetme riskiyle karşılaşıyor” diye konuşuyor. Kurt’a göre tasarruf yaparken uzak durulması gereken ikinci önemli konu ise yeni teknoloji yatırımlarını ertelemek. Kurt, bu durumun uzun vadede şirketin rekabet gücünü azalttığını, üretim ve iş kaybına neden olduğunu söylüyor.

ZEKİ ÇAPUTLU / ALTINYILDIZ GENEL MÜDÜRÜ
"MALİYETLERDE UZAKDOĞU'YU YAKALADIK" 
500 KALEMDE TASARRUF
Son 5 yılda maliyetlerimizi iyileştirmeye, ana giderlerimizi Uzakdoğu ile paralel hale getirmeye odaklandık. Bunun için her bir maliyet kalemi için ayrı bir süreç yönetimi gerçekleştirdik. Son 5 yılda 500 farklı kalemde tasarruf yaptık.
YÜZDE 100 BÜYÜDÜ
Bu süreçte birçok marka, dünyada ve Türkiye’de tekstilden çekilirken biz maliyet konusunda izlediğimiz savaşçı yaklaşım sayesinde yüzde 100 büyüdük. Son 5 yılda en çok tasarruf sağladığımız ilk 3 kalem hammadde maliyetleri, işçilik, satış ve pazarlama giderleri oldu.
MALİYETLER SABİT TUTULDU
Yaptığımız tasarruf azaltıcı çalışmalar neticesinde maliyetlerimizi Uzakdoğu ile paralel hale getirdik. Hammadde hariç diğer tüm maliyet kalemlerimizi son 5 yıl boyunca sabit tutma başarısını gösterdik. Bu başarımız sektörde örnek oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz