100 kalemde tasarruf

İnsan çıkarmadan 100 kalemde tasarruf mümkün

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
100 kalemde tasarruf


MESUT YİĞİT / İSTİKBAL MOBİLYA GN. MD.
“CİROMUZUN YÜZDE 1'İ KADAR TASARRUF ETTİK"
ÖNCELİK ENERJİ

Son 5 yılda işçi ücretlerinden ikramiyelere reklam ve satış giderlerine kadar 25 kalemde tasarruf sağladık. En fazla tasarrufu ise doğalgaz ile elektrik maliyetlerinde sağladık. Fabrikalarımızdaki ve binalarımızdaki lambaları enerji tasarruflularla değiştirdik.
VERİMLİLİĞİ ARTIRDI
İşgücü tasarrufu, verimliğin artırılması konularında 6 Sigma, SAP, Kaizen gibi uygulamalardan yararlandık. Yaptığımız tüm verimlilik artırıcı projeler ile toplam ciromuzun yüzde 1’ine denk gelecek finansal tasarruf sağladık.
FAZLA MESAİ YOK
Tasarruf için öncelikle enerji ve fazla mesai gibi üretim maliyetlerini artırıcı kalemlerden uzak duruyoruz. Bunları yeniden planlıyoruz. Eğitim giderlerinin azaltılması için e-learning uygulamasını hayata geçirdik. Ev tekstilinde tek parça akış sistemi kurarak ara stokları azalttık.

BURAK TANSAN / BCG TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
"REKABET AVANTAJI SAĞLIYOR"
EN BÜYÜK KALEMLER

Belirlenen tasarruf alanlarının yaratacağı etki şirketlerin bulundukları sektörlere göre değişkenlik gösteriyor. Ancak ciddi tasarruflar özellikle satın alma, üretim ve tedarik zincirlerinin yeniden yapılandırılmaları sonrasında sağlanıyor.
SEVİMLİ DEĞİL
Tasarruf odaklı projeler basit bir ifadeyle “sevimli” değil. Bu tür projelerin şirketlerin kültürleri ve rekabet konumları göz önünde bulundurularak dikkatli şekilde planlanması lazım. Takiplerinin iyi yapılması durumunda rekabet avantajı sağlıyorlar.
ÜST YÖNETİM ÖNEMLİ
Tasarruf için en üstten inme kararların tavizsiz bir şekilde uygulanmasından ziyade bu konuda üst ve orta yönetim arasında mutabakat sağlanması lazım. Ancak bu şekilde şirketi içindeki tasarruf projesi sahiplenebilir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz