Büyük İK göçü

Son yıllarda insan kaynakları cephesinde “büyük göç” hareketi yaşanıyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük İK göçü

İnsan kaynakları ve yönetim uzmanlarının verdiği bilgiye göre son yıllarda Türkiye’de en çok göç alan şirketlerin başında gıda ve içecekte Yıldız Holding, Coca-Cola, Nestle, Efes Pilsen, Mey İçki hızlı tüketim ürünlerinde Unilever, P&G, teknoloji ve iletişimde Türk Telekom, Turkcell, Vodafone, otomotivde Renault Mais, beyaz eşyada Siemens, ilaçta Roche, Bayer, Pfizer, Abdi İbrahim ve GSK, bankacılıkta da Finansbank geliyor. Boyner, Doğuş, TAV ve Borusan da grup olarak en çok insan kaynağını cezbeden ve transfer gerçekleştiren gruplar arasında yer alıyor.

CAZİP KILAN ÖZELLİKLER

Peki bu şirketler transferlerin odak noktası olmayı nasıl başarıyor? Uzmanlar, güçlü sermaye yapıları ile dikkat çeken bu şirketlerin, sürekli bir büyüme ivmesi içinde oldukları için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Bu durumun da onları transferlerin merkezine koyduğunu söylüyorlar. Korn/Ferry International Direktörü Banu Beste Başol, “Günümüzde en çok transfer gerçekleştiren şirketlere baktığımızda başta ciroları ve kârlılığı yüksek olan şirketler olduklarını görüyoruz. Özellikle üst düzey yöneticileri çeken bu şirketler, aynı zamanda geleceğin yöneticileri olan üniversite öğrencilerinin de en çok çalışmayı hedefledikleri şirketler arasında bulunuyor” diyor. Söz konusu şirketlerin büyümeye açık olmalarının transferlerde etkili olduğunun altını çizen Fortune Danışmanlık Yönetici Ortağı Alper Arıduru da, “Ekonomik konjonktür gereği yatırımların çok olduğu büyüyen sektörlerde ister istemez ciddi rekabet oluşuyor. Büyük grup ve şirketlerin rekabette öne çıkabilmeleri için kadrolarını özellikle üst seviyede kuvvetli tutmaları gerekiyor” diye konuşuyor. Tüm bunların yanında söz konusu şirketlerin vizyonları, insan kaynağına değer vermeleri, girişimci ruha sahip olmaları, sosyal sorumluluğu kurum kültürüne entegre etmiş olmaları da onları diğer şirketler arasından sıyırarak tercih edilebilir konuma oturtuyor.

TERCİH EDİLENLER
Uzmanların değindikleri bu noktalar en çok göç alan şirketlerin verdikleri yanıtlarla bire bir örtüşüyor. Son 15 yılda hızlı büyüyen TAV, her yıl bin kişilik alım yapıyor. TAV İK Direktörü Yiğit Oğuz Duman, “Alımlarımızın yüzde 90’ından fazlası bir iş değişikliği yaparak bize katılıyor” diyor. Duman’a göre hızlı büyüme ve farklı coğrafyalarda iş yapma nedeniyle TAV, toplam yönetici ihtiyacının yüzde 20’sini transferlerden karşılıyor. GSK yaptığı işe alımların yaklaşık yarısında alanında deneyimli çalışanları organizasyona kazandırıyor. GSK Türkiye İK Direktörü Sedef Karacan Şenyener, “Sektörün önde gelen şirketi olmamız nedeniyle, deneyimli çalışanların işe alım süreçlerinde oldukça yoğun başvuru alıyoruz. Son 5 yılda gerek sektör içinden gerek farklı sektörden çok sayıda değerli yöneticiyi transfer ettik” diye konuşuyor. Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü ve Avrasya Afrika Grubu Ofisi İşe Alım Müdürü Melitsa Mizrahi uluslararası deneyim ve kariyer olanaklarıyla birlikte iş ve özel yaşam dengelerini koruyabilecekleri bir çalışma hayatı sunmalarının kendilerini öne çıkardığını belirtiyor. “Bu nedenle tüm kademelerden çalışanlar tarafından özellikle tercih edildiğimizi söyleyebiliriz” diyor.

HAREKETLİ POZİSYONLAR

Peki transferler ağırlıklı hangi kademelerde gerçekleşiyor? Transferler görünürde daha çok C level olarak tanımlanan CEO, CFO, CIO pozisyonlarında ya da şirketin yapısına göre genel müdür ya da genel müdüre bağlı rollerde gerçekleşiyor gibi görünse de aslında orta ve orta üst kademeler transferlere daha çok konu oluyor. Her şirketin orta ve orta-üst kademesini güçlendirmek istediğini belirten Ali Midillili, “Çünkü sahada veya merkezde iş yükünü taşıyan bu kademe oluyor ve geleceğin üst düzey yöneticileri de yüzde 50 ihtimalle buradan geliyor” diyor. İnsan kaynaklarında göçün merkezindeki şirketler de bu saptamayı doğruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz