Çalışanı bekleyen gerçekler

2012'de şirketler ücretler konusunda temkinli.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çalışanı bekleyen gerçekler

Akşit'e göre alt seviye yüzde 6 olacak. Ücret araştırmaları konusunda dünyanın sayılı şirketlerinden olan Mercer Türkiye'nin genel müdürü Sibel Yücesan da 2012'de global kriz beklentisi yüzünden ücrette yatay seyrin devam edeceğini belirtiyor ve ekliyor: "Şirketler ücret artışları konusunda ihtiyatlı olacak. Kriz olasılığı tüm şirketleri tetikte tutuyor." Yücesan'ın zam tahmini de yüzde 7,5 ila 8 arasında. Fiba Retail'in insan kaynakları direktörü Deniz Yüksekkaya da şirketlerin bu yıl ücret artışı konusunda daha temkinli davranacağı konusunda uzmanlarla hemfikir. Geçen yıl yüzde 8'lik ücret artışı yaptıklarını söyleyen Yüksekkaya, "Bu yıl daha temkinli davranıp zam oranlarını 6 ila 7 aralığında tutacağız" diyor. 2012 zam tahminlerini sorduğumuz çok sayıda insan kaynakları müdürü de ücret artışının yüzde 7 ila 10 bandında gerçekleşmesini, ortalamanın ise yüzde 8 olmasını bekliyor. Türkiye'nin en büyük ilk 500 şirketi dışındaki firmalarda ise ücret iyileştirmeleri ve zam oranları daha az olacak. Exelect Genel Müdürü Yasemin Şener, "Küçük şirketlerde zam oranları yüzde 5 ila 7 arasında kalacak" diyor.

2- Ücretler eriyor
Ücretler konusunda en şanslı kesimin başında ise üst düzey yöneticiler geliyor. Uzmanlara göre birçok büyük şirket ve holdingde yıllık 1 milyon TL civarında kazanan üst düzey yöneticilerin net ücretleri yurtdışına göre daha iyi. Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere ise bu durumun ücret komitesi yerine patronların yöneticilerin gelirlerini tespit etmesinden kaynaklandığını söylüyor. Ancak Yeşildere, 2012'de bu durumun değişmesini bekleniyor. "2012'nin daha zor geçecek bir yıl olması yönetici ücretleri konusunda şirketleri daha dikkatli davranmaya zorlayacak" diye konuşuyor. Önümüzdeki dönemde yönetici ücretlerinde beklenen bir diğer önemli trend de döviz kurlarındaki artışın yaratacağı olumsuz etki olacak. Kur artışları reelücretlerin döviz bazında gerilemesine yol açacak. Yeşildere, kur artışının çoğu TL olan ücret seviyelerini etkileyeceğini söylüyor. Peki bu durumda şirketler nasıl bir yol izleyecek? Yaptığımız araştırma şimdilik şirketlerin bu konuda bir düzeltme yapmayı düşünmediğini gösteriyor. Ücretlerin yeniden TL yerine döviz olarak ödenmesinin gündemde olmadığını söyleyen Datassist Genel Müdürü Ayşe Uça, "Henüz yeni atlatılmış bir krizin etkilerini üzerimizde taşırken, kur artışından kaynaklanan ayarlama konusunda bir değişikliğe gitmeyi kimse düşünemez" diyor.
Hay Group'un 625 şirketten oluşan veri tabanı da Türkiye'de döviz cinsinden maaş alan yöneticilerin oranının son derece az olduğunu gösteriyor. Buna göre, Türkiye'de yöneticilerin sadece yüzde 1'ine, üst düzey yöneticilerin ise sadece yüzde 2,3'üne maaş ödemeleri döviz cinsinden yapılıyor.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

3- Zam yerine unvan
Ücretlerde 2012'de görülen en önemli trendlerden biri de "Zam yerine unvan verelim" döneminin tekrar geri dönmesi oldu. Global kriz beklentisi yüzünden şirketlerin büyük kısmı ücretlerini artırmazken bunun yerine unvan artışı yapıyor. Yenibiriş'in 4 bin kişi arasında yaptığı araştırmaya göre çalışanların yüzde 78'i unvan artışını zamma tercih ediyor. Hay Group'un araştırması da Türkiye'de çalışanların yüzde 50'sinin unvandaki artışları motive edici bulduğunu gösteriyor. Ancak uzmanlara göre bu durum, altı sağlam bir çalışmaya dayanmadığında önemli riskler taşıyor. En önemlisi herkesin müdür ve direktör olduğu bir şirkette unvan enflasyonu kaçınılmaz bir hal alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz